Reklama

Które aplikacje wiedzą o nas najwięcej?

Każda z aplikacji zbiera dane na temat użytkownika – niektóre więcej, niektóre mniej. Które programy pobierają więc najwięcej informacji podczas korzystania ze smartfona?

Apple w ostatnim czasie zaktualizowało swoją politykę prywatności, tym samym pokazując, jak niektóre firmy zbierają informacje na temat swoich użytkowników oraz jak wykorzystują dane. Badacze z pCloud Blog stworzyli listę aplikacji pokazująych dokładnie, które z nich zbierają najwięcej danych na temat użytkownika.

Wszystko to przy wykorzystaniu etykiet prywatności udostępnionych przez Apple.

Najbezpieczniejsze aplikacje do wykorzystania, które zbierają mało informacji, to programy takie, jak Signal, Clubhouse, Netflix, Microsoft Teams, Google Classroom, Shazam, Etsy, Skype czy Telegram. W przypadku tychże programów dane zbierane na temat użytkownika wynoszą 0 proc, przynajmniej według etykiet, które znalazły się w sklepie z aplikacjami Apple.

Reklama

Zbierane dane przez aplikacje dotyczą historii przeglądania, lokalizacji, danych bankowych, danych kontaktowych, poziomu sprawności użytkownika. Aż 52 proc. aplikacji znajdujących się we wspomnianym badaniu udostępnia dane użytkownika podmiotom trzecim.

Na poniższej grafice można zobaczyć, jak dokładnie wygląda kwestia zbierania danych na podstawie 100 najpopularniejszych aplikacji. Widać, że na pierwszym miejscu znajduje się Instagram, na drugim Facebook, a na trzecim popularna aplikacja do zamawiania jedzenia - Uber Eats. Później jest LinkedIn, Twitter, YouTube, YouTube Music czy aplikacje takie, jak Reddit, Spotify i Snapchat.

W badaniu wykorzystano nowe etykiety prywatności dostępne w App Store, które kategoryzują wszystkie informacje, które mogą być gromadzone o użytkownikach przez aplikację - w 14 różnych kategoriach. Przeanalizowane sekcje, to "reklamy firm zewnętrznych", "reklamy lub marketing programistów", a także inne kwestie.

Jak widać ogromna liczba aplikacji pobiera na nasz temat więcej danych niż komukolwiek się wydaje. Co można z tym zrobić? Bardziej świadomie korzystać ze swoich sprzętów i nie przypisywać uprawnień każdej z aplikacji.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bezpieczeństwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy