​Kwarantanna domowa - luka sprawia, że możemy sprawdzić, kto jest objęty kwarantanną

Aplikacja Kwarantanna domowa posiada lukę, za sprawą której możemy sprawdzić, czy ktoś... nie musi odbywać kwarantanny.

Ikona aplikacji ​Kwarantanna domowa
Ikona aplikacji ​Kwarantanna domowa INTERIA.PL

Kwarantanna domowa to obowiązkowa aplikacja dla tych, którzy muszą zostać poddani kwarantannie i posiadają odpowiednie urządzenie. Nawet jeśli nie skorzystamy z aplikacji, musimy podać nasz numer telefonu komórkowego (jeśli taki posiadamy). To właśnie numer telefonu jest potrzebny do obejścia przygotowanego systemu - czytamy w serwisie Niebezpiecznik.pl.

Podczas pierwszej rejestracji w aplikacji jesteśmy zmuszeni wpisać numer telefonu, na który przyjdzie SMS weryfikujący. Wystarczy jednak wpisać numer innej osoby (musimy go rzecz jasna znać) i jeśli system wyświetli inny komunikat, niż ten dla rejestrującego się po raz pierwszy, oznacza to, że numer jest w bazie osób objętych kwarantanną - donosi Niebezpiecznik.pl.

Celowo nie publikujemy zrzutów ekranu z całego procesu.

Kwarantanna domowa - co to za aplikacja i jak działa?

Aplikacja "Kwarantanna domowa" została wprowadzona przez polskie Ministerstwo Cyfryzacji jako odpowiedź na zwiększającą się ilość osób przebywających w izolacji. Celem projektu jest odciążenie policjantów oraz innych służb, które zostały delegowane do tego, aby sprawdzać łamanie przepisów przez osoby z nałożonym obowiązkiem dwutygodniowej kwarantanny. Program poprzez kilka prostych rozwiązań pozwala dostarczyć rządzącym dane o przestrzeganiu przepisów.

Aplikacja w dowolnym momencie dnia prosi o zdjęcie z przedniej kamerki (tzw. selfie). Na zrobienie zdjęcia każda z osób otrzymuje 20 minut od momentu pojawienia się komunikatu. Do tego wszystkiego, aplikacja wykorzystuje geolokalizację urządzenia w celu potwierdzenia, w którym miejscu znajduje się użytkownik wraz z jego smartfonem. Służby porównują czy to miejsce zgadza się z tym, które zostało zadeklarowane przez osobę odbywającą.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas