Microsoft zarabia już 2 miliardy dolarów rocznie na Androidzie
Im szybciej rozwija się Android, tym bardziej cieszy się... Microsoft. Według najnowszych danych, gigant z Redmond na systemie Google zarabia już naprawdę duże pieniądze.
O tym, że Microsoft zarabia krocie na patentach wykorzystywanych przez producentów urządzeń z systemem Android wiadomo od dawna. Rick Sherlund, analityk z firmy Nomura w najnowszym raporcie ujawnił, że gigant z Redmond otrzymuje aż 2 miliardy dolarów rocznie z tytułu opłat licencyjnych od producentów smartfonów z systemem Google. Dość wspomnieć, że wśród nich są: Samsung, LG, HTC, Huawei czy ZTE.
Wydaje się, że Microsoft ma sporo powodów do zadowolenia, bo w końcu zarabia sporo pieniędzy nie ruszając nawet palcem. Sherlund twierdzi jednak, że nie do końca tak jest. Oddział mobilny firmy i grupa zajmująca się rozwojem marki Xbox w ostatnim czasie zanotowały duże straty. Pieniądze otrzymane od producentów Androidów mają pomóc je ukryć.
Gigant z Redmond od kilku lat notuje straty w dziale Entertainment and Devices, pod który "podpięte są" ekosystem Windows Phonem, tablety, konsola Xbox oraz umowy patentowe z producentami Androidów. Według szacunków Skype, Xbox i Windows Phone były źródłem strat rzędu 2,5 mld dol. (prawie 2 mld dol. z samego Xboxa), więc otrzymane pieniądze z tytułu opłat licencyjnych znacznie zmniejszą skalę problemu. Szczególnie, gdy idzie o relacje z inwestorami.
Szacowany zysk z konkurencyjnej platformy do 2017 roku ma wynieść około 8,8 mld. dolarów. Patrząc na te liczby, nie dziwi fakt, że MS tak mocno stara się o podpisanie umów z jak największą liczbą producentów Androidów.
Kwoty zarabiane na smartfonach z OS-em Google’a można traktować także jako swego rodzaju zabezpieczenie Microsoftu na rynku mobilnym. Pozwala bowiem nie martwić się aż tak mocno o obecne straty Windows Phone’a i Xboxa, dając nieco więcej czasu na uczynienie ich zyskownymi.
O ile grupa Xboxa wyjdzie na zero i zacznie zarabiać w ciągu kilku najbliższych lat, o tyle wciąż nie wiadomo jaka będzie przyszłość mobilnych okienek. Przydałoby się więc, aby gigant wreszcie rozpoczął prężne rozwijanie Windows Phone’a i dołożył starań aby był bardziej konkurencyjny na tle innych OS-ów. Wyszłoby to zdecydowanie na plus wszystkim, szczególnie użytkownikom.
Mateusz Żołyniak
komórkomania.pl