Yanosik z nowym asystentem kierowcy

Yanosik za pośrednictwem którego kierowcy mogą wzajemnie informować się o sytuacji na drodze, została wzbogacona o kolejną funkcję - asystenta kierowcy na AmberOne Autostradzie A1. Tym razem innowacyjny projekt objął północny odcinek A1 - Rusocin - Czerniewice.

Jak działa AmberOne? Przede wszystkim użytkownicy zostaną poinformowani o wjeździe oraz wyjeździe z danego odcinka autostrady. Po wjeździe na A1 w aplikacji Yanosik pojawi się ikona, po kliknięciu której wyświetlone zostaną przydatne informacje, takie jak opłaty, zjazdy oraz kontakt. Ciekawym usprawnieniem jest reagowanie przez aplikację na zmniejszenie prędkości pojazdu do określonej wartości(z wyłączeniem zjazdów, wjazdów, MOP oraz PPO). W takiej sytuacji aplikacja poinformuje kierowcę, na którym kilometrze autostrady się on znajduje. Wyświetli również numer kontaktowy do Centrum Zarządzania Autostradą. Kierowca nie musi więc udawać się do kolumny alarmowej (co w razie niesprzyjających warunków pogodowych może być kłopotliwe), ale ma możliwość zadzwonienia po pomoc bez wychodzenia z samochodu.

Reklama

Aplikacja przypomni także jak należy postępować w razie awarii (włączenie świateł awaryjnych, ustawienie trójkąta ostrzegawczego). Ważnym udogodnieniem jest również informowanie o odległości do najbliższej oraz kolejnej stacji paliw, co znacznie ułatwi planowanie postojów. Producent aplikacji planuje także kolejne usprawnienia w informowaniu na autostradzie.

Nie bez znaczenia jest fakt, że jest to jedyny taki projekt w Europie, łączący informowanie o sytuacji na autostradzie z tak dużą społecznością kierowców. Emitowanie komunikatów z autostrady w Yanosiku to znacznie nowocześniejszy projekt niż znany na zachodzie system TMC, stosowany w fabrycznych radiach samochodowych. Współpraca z systemem Yanosik pozwala na obustronną wymianę informacji. Dzięki temu zarówno operator autostrady zyskuje nowy kanał informacyjny do przekazywania kierowcom różnych komunikatów, jak i podróżujący poprzez swoje zgłoszenia do systemu, poprawiają przepływ informacji.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy