Boeing C-17 Globemaster

Czwartek, 2 listopada 2023 (12:50) Aktualizacja Poniedziałek, 13 listopada 2023 (12:02)
Boeing C-17 Globemaster to wielozadaniowy, ciężki samolot transportowy wykorzystywany głównie przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) oraz inne siły zbrojne na całym świecie. Ten samolot, zaprojektowany i wyprodukowany przez McDonnell Douglas (obecnie część Boeinga), jest zdolny do przewożenia dużych ładunków, sprzętu wojskowego, pojazdów, a także personelu na długie dystanse.
Boeing C-17 Globemaster - najważniejsze informacje
Boeing C-17 Globemaster. /Domena publiczna /Wikimedia

Boeing C-17 Globemaster - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    samolot

  • Rok uruchomienia produkcji:

    1991

Boeing C-17 Globemaster. Co to za samolot? 

Samolot Boeing C-17 Globemaster to ciężki odrzutowy górnopłat. Skrócony czas startu oraz lądowania sprawia, że jest wykorzystywany do transportu strategicznego oraz taktycznego. Załoga tego modelu to dwóch pilotów oraz technik ładunku. Kabina ładunkowa może pomieścić 134 żołnierzy lub 48 rannych. Jest w stanie przewieźć jednocześnie do 77 519 kg ładunku. 

Układy obronne ostrzegają o pociskach rakietowych typu ziemia-powietrze ATK AN/AAR-47. Są także wyposażone w wyrzutnie pułapek termicznych AN/ALE-47. W 2007 r. Northrop Grumman opracował system AN/AAQ-24(V) NEMESIS zapewniający ochronę przed pociskami rakietowymi, który zaczęto instalować także w samolotach Boeing C-17 Globemaster.

Wersją podstawową i prototypem był model C-17A. Tym symbolem było oznaczonych pierwszych 70 egzemplarzy. Kolejną wersją była C-17 A ER. Różnił się od poprzednika dodatkowym piątym zbiornikiem paliwa, który zwiększył jego zasięg o około 1 500 km. Model MD-17 miał być samolotem w wersji cywilnej, ale nigdy nie zrealizowano projektu. Podobnie, jak w przypadku wersji C-17B z silnikami Pratt&Whitney F117, która także nigdy nie weszła do produkcji. 

Obecnie Boeing C-17 Globemaster znajduje się na wyposażeniu wielu armii na świecie, tym m.in. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Australii, a także NATO. Jest wykorzystywany do transportu sprzętu oraz żołnierzy, a także rannych oraz uchodźców. 

Ciekawostki o Boeing C-17 Globemaster

  • W 1993 r. Boeing C-17 otrzymał oficjalną nazwę Globemaster III.

  • Boeing C-17 Globemaster jest wyposażony w instalację do pobierania paliwa w trakcie lotu. 

  • Decyzja o końcu produkcji tego modelu zapadła w 2015 r. Ostatni C-17 opuścił linię produkcyjną w Long Beach w Kalifornii 29 listopada tego samego roku. Jednak samoloty te służą w siłach zbrojnych wielu krajów do dziś.

  • Armia Stanów Zjednoczonych odebrała 223 maszyny Boeing C-17 Globemaster. Obecnie w czynnej służbie tego kraju jest takich 200 samolotów.

  • Model ten jest wyposażony w 4 silniki turbowentylatorowe Pratt&Whitney F117-PW-100.

  • Charakterystycznym elementem samolotu jest jego kadłub. Wyróżnia się także dużymi rozmiarami. Ma ponad 53 m długości, a rozpiętość skrzydeł to prawie 52 m.

  • Boeing C-17 Globemaster jest w stanie przewieźć helikoptery, a nawet czołg M1 Abrams ważący 69 ton. Jego kabina ładunkowa ma wymiary 20,78 × 5,49 × 4,11 m i całkowitą objętość 591,47 m³.

  • Kabina technika ładunku znajduje się na niższym poziomie, tuż pod kabiną pilotów.

  • W skrzydłach Boeinga C-17 Globemaster jest zamontowanych pięć integralnych zbiorników paliwa o pojemności 102 297 litrów. W pierwszych 70 wyprodukowanych egzemplarzach znajdują się cztery baki.

  • Brak centralnego systemu pompowania kół w tym modelu sprawia, że nie ma możliwości obniżenia ciśnienia w kołach przed dotknięciem ziemi. Z tego względu nie może lądować na terenach pustynnych czy plażach. 

  • Dowództwo Lotnictwa Transportowego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych zarządza samolotami Boeing C-17 Globemaster, które stacjonują w bazach w całym kraju. Znajdują się one m.in. w Charleston w Karolinie Południowej, Joint Base McGuire-Dix-Lakehurst w New Jersey oraz Dover Air Force Base w Delaware.

  • Piloci podczas sterowania maszyną korzystają z drążka umieszczonego między nogami, czyli podobnie jak w przypadku myśliwców oraz śmigłowców. 

Boeing C-17 Globemaster - Wiadomości