12 twarzy tęczy

Wszystko, co wiedziałeś o tęczach do tej pory może nie być prawdą. Nie tylko nie każda tęcza zawiera wszystkie siedem kolorów, ale ich intensywność jest zależna od różnych czynników.

Tęcza niejedno ma imię
Tęcza niejedno ma imię123RF/PICSEL

Według wyników badań ogłoszonych na ostatnim American Geophysical Union Fall Meeting, można wydzielić 12 różnych typów tęcz - każdy reprezentowany przez charakterystyczne dla siebie kolory i ich kombinacje. Różne postrzeganie tęcz zależy przede wszystkim od pozycji Słońca na niebie.

Aby potwierdzić tę tezę, zespół uczonych z Francuskiego Narodowego Centrum Meteorologicznego pod kierownictwem Jeana Ricarda zaprezentował serię obrazów różnych rodzajów tęcz, z których niektóre składały się z więcej niż jednego pasma czerwonego światła. Dzieje się tak, gdy Słońce jest bardzo nisko na niebie, zazwyczaj podczas wschodu lub zachodu Słońca. W takich okolicznościach, promieniowanie słoneczne musi przejść przez więcej warstw ziemskiej atmosfery, niż gdy gwiazda jest wyżej na niebie. Tylko dłuższe, czerwone długości fal są w stanie przedrzeć się przez kilka warstw atmosfery.

Wraz z wędrówką Słońca na nieboskłonie, widoczne stają się kolejne kolory tęczy, przechodzące w kierunku fioletu, zieleni i błękitów. Gdy Słońce znajduje się pod kątem co najmniej 70o obserwujemy tęczę w klasycznej postaci.

Klasyfikacja tęcz zaproponowana przez Ricarda opiera się nie tylko na tym, ile kolorów można zobaczyć. Istotne są także dodatkowe łuki, tzw. łuki nadliczbowe, które często pojawiają się obok łuku głównego, a także tzw. pasma Alexandra czy wielkość i usytuowanie kropelek wody.

Ricard przekonuje, że tęcze nie są statyczne, ale w rzeczywistości znajdują się w ciągłym ruchu - jak spadające krople wody - tworząc ciągłe zmiany refrakcji światła słonecznego. Potwierdza to, że nic nie jest statyczne, nawet tęcza.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas