56 nowych jezior pod Grenlandią

Aż 56 nieznanych wcześniej jezior pod pokrywą lodową Grenlandii zostało zmapowanych przez naukowców korzystających z narzędzi do obrazowania lotniczego. W tym regionie jest ich aż 60, co świadczy o tym, że podlodowcowe złoża wody są popularniejsze niż nam się wydawało.

Jeziora podlodowcowe są jeziorami, które tworzą się pod masami lodowymi i odgrywają rolę w podnoszeniu globalnego poziomu morz i oceanów. Aby ocenić rolę pokrywy lodowej Grenlandii w systemie hydrologicznym planety, naukowcy przeanalizowali 500 000 km danych. Odkryli, że jeziora mają 0,2-5,9 km długości i najczęściej znajdują się poniżej wolno poruszającego się lodu.

Do tej pory pod powierzchnią Grenlandii były znane zaledwie 4 jeziora podlodowcowe. Znacznie więcej namierzono ich pod pokrywą lodową Antarktydy - ponad 400.

Jeziora podlodowcowe pod pokrywą lodową Grenlandii różnią się od tych pod Antarktydą tym, że w większości są małe i stabilne. Szacuje się, że 40 proc. jezior Antarktydy jest aktywnych do zaledwie 7 procent na Grenlandii. 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Grenlandia | pokrywa lodowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy