Afrykański cmentarz sprzed 5000 lat

​Archeolodzy znaleźli w Afryce Wschodniej ogromny cmentarz liczący 5000 lat.

Na tym cmentarzu pochowano co najmniej 580 osób /Fot. Katherine Grillo
Na tym cmentarzu pochowano co najmniej 580 osób /Fot. Katherine Grillomateriały prasowe

Cmentarz Lothagam North został utworzony przez jednych z pierwszych pasterzy w Kenii. Chowano tam mężczyzn, kobiety i dzieci - łącznie co najmniej 580 osób. Eksperci uważają, że cmentarz był nietknięty przez ludzi od 4300 lat.

W centrum cmentarza znajdowała się platforma licząca ok. 30 m szerokości. Po umieszczeniu w jej wnętrzu ciał została ona wypełniona kamieniami, zanim na szczycie umieszczono wielkie kolumny megalityczne.

- To odkrycie rzuca wyzwanie wcześniejszym wyobrażeniem o monumentalności. Lothagam North zmusza nas do rozważenia innych narracji zmian społecznych - powiedziała Elizabeth Sawchuk z Uniwersytetu Stony Brook, współautorka badań.

Lothagam North jest najwcześniejszym i największym cmentarzem zabytkowym w Afryce Wschodniej. Skały użyte do konstrukcji filarów zostały przetransportowane z odległości kilometra, co stanowi kolejny dowód na to, jak gigantycznym przedsięwzięciem była budowa cmentarza. Naukowcy uważają, że mógł on zostać zbudowany, aby ludzie spotykali się i rozmawiali ze sobą w trudnych warunkach.

- Pomniki mogły służyć jako miejsce gromadzenia się, odnawiania więzi społecznych i wzmacniania tożsamości. Wymiana informacji i interakcja poprzez wspólny rytuał mogły pomóc niektórym grupom nawigować w szybko zmieniającym się środowisku - powiedziała dr Anneke Janzen, biorąca udział w badaniach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas