Anomalie na Atlantyku przyniosą zlodowacenie?

Kilka lat temu popularny był katastroficzny film "Pojutrze" pokazujący skutki nagłego zlodowacenia. Badacz z University of Southampton twierdzi, że to, co wydawało się filmową fikcją, jest zgodne z obecnymi scenariuszami klimatycznymi. Zakładają one, że jeśli trend ocieplenia nadal się utrzyma, to może - paradoksalnie - doprowadzić do 20 lat epoki lodowcowej.

Nowe badanie zostało przeprowadzone przez profesora Sybrena Drijfhouta z Southampton University. Zdaniem uczonego dane wskazują, że globalne ocieplenie może spowodować nagłe załamanie atlantyckiej cyrkulacji termohalinowej zwanej AMOC (Atlantic Meridional Overturning Circulation). Jest to główny prąd na Atlantyku, który stymuluje między innymi przepływ ciepłej, słonej wody w górnych warstwach oceanu. Klimatolodzy są zgodni, że to właśnie AMOC odgrywa ważną rolę w systemie klimatycznym Ziemi.

W swoim badaniu profesor Drijfhout wykorzystał opracowany w Instytucie Maxa Plancka model klimatyczny zwany ECHAM. Naukowiec odkrył, że jeśli nagle dojdzie do zapaści AMOC w wyniku globalnego ocieplenia, temperatura będzie gwałtownie spadać, a nie prowadzić do dalszego ogrzewania. Ekstremalne ochłodzenie doprowadziłoby zdaniem Drijfhouta do minimum 20-letniego okresu epoki lodowcowej. Zmiany te są dodatkowo pogłębiane topnieniem lodów Grenlandii, która wpływa na cały system prądów morskich czego przykładem była odkryta niedawno cieplna anomalia na Atlantyku.
 
Efekt nagłego jak na ziemskie warunki ochłodzenia będzie wywołany przede wszystkim przepływem gorącego powietrza z atmosfery ziemskiej do oceanu. Poza tym, nagłe ochłodzenie klimatu może być wspomagane przez wybuchy wulkanów a w pewnym stopniu również poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
 
Jeśli teorie na temat nadciągającej epoki lodowcowej potwierdzą się, będzie to z pewnością zjawisko naturalne, które wpłynie negatywnie na całą ludzkość. Zlodowacenie większości Europy oznaczałoby konieczność masowej migracji, przy której obecny kryzys z islamskimi imigrantami jawić się będzie jako niewielki problem.

Reklama
Zmianynaziemi.pl
Dowiedz się więcej na temat: globalne ocieplenie | epoka lodowcowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy