Australijczycy rozszyfrowali starożytny egipski rękopis

Australijscy naukowcy Malcolm Choat z Uniwersytetu Macquarie oraz Iain Gardner z Uniwersytetu w Sydney odszyfrowali starożytny egipski rękopis – donosi PhysOrg. Okazuje się, że zawiera on opisy zaklęć i rytuałów.

Przez kilkadziesiąt lat z rękopisem mierzyło się wielu naukowców, ale to dwóch Australijczyków może cieszyć się z sukcesu. Na spotkaniu z prasą poinformowali, że jest on zbiorem rytuałów, więc nadali mu tytuł "Egipski Podręcznik Mocy Rytualnej".

Nie wiadomo, gdzie i kiedy znaleziono rękopis, ale badający go uczeni sądzą, że powstał w Górnym Egipcie około 1300 lat temu. Podobno na przełomie lat 70. i 80. kupił do handlarz antykami, a w 1981 sprzedał Uniwersytetowi Macquarie. Od tamtej pory bezskutecznie zmagali się z nim naukowcy z całego świata. Do teraz.

Reklama

Dwudziestostronicowy rękopis został napisany w języku koptyjskim i zawiera 27 zaklęć oraz wiele inwokacji i rysunków - zauważają naukowcy. Bardzo prawdopodobne że stanowi zbiór różnych dokumentów.

Są w nim zaklęcia miłosne, wypędzające duchy oraz sugestie dotyczące leczenia różnych dolegliwości. Odkryto także odniesienia do Jezusa i Setian, czyli - jak podaje Wikipedia - autorów dzieł, w których główną postacią jest syn Adama Set, ukazany jako ich praojciec.

Badacze sądzą, że autorem rękopisu nie był ani kapłan ani mnich, a raczej osoba parająca się nauką, co sugerują zawarte w nim treści. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: starożytny Egipt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama