Balon Big 60 - pułap 48,5 km

Należący do NASA balon stratosferyczny “Big 60” pobił rekord w pułapie utrzymanego lotu. Pułap wyniósł 48,5 km.

Przygotowania do startu balonu Big 60
Przygotowania do startu balonu Big 60 NASA

Jak wysoko może się wznieść balon stratosferyczny? Amatorskie misje regularnie wznoszą się na wysokość ponad 25 km. Aktualny rekord Polski w takim locie stratosferycznym wynosi 42650 m a w przypadku świata - 45003 m. Polski rekord lotu jest dwunasty na liście najwyższych amatorskich lotów stratosferycznych.

Z kolei naukowe misje balonowe, organizowane przez agencje kosmiczne i instytuty naukowe osiągają regularnie wysokość lotu rzędu 45, a nawet 50 km. Są to wysokości, które nie są utrzymywane przez balon przez dłuższy czas. Nieoficjalnie przedstawiciele niektórych firm uważają, że wraz z rozwojem inżynierii materiałowej możliwe będzie osiągnięcie pułapu nawet rzędu 60 km.

Pomiędzy 17 a 25 sierpnia 2018 NASA przeprowadziła misję technologiczną z wykorzystaniem balonu stratosferycznego o nazwie “Big 60". Ten typ balonu jest obecnie w fazie testowania. Grubość materiału balonu Big 60 wynosi zaledwie jedną setną milimetra.

W trakcie tego lotu technologicznego balon osiągnął stały pułap 48,5 km. Jest to nowy rekord w wysokości stałego lotu stratosferycznego. NASA zamierza korzystać z tego balonu w kolejnych latach dla wielu misji naukowych oraz demonstracyjnych.
Przykładem mogą być misje astronomiczne, testy anten, testy zrzutów i rozkładania struktur w rzadkiej atmosferze oraz badania stanu atmosfery. Te wszystkie misje z wykorzystaniem balonów stratosferycznych są znacznie tańsze i prostsze do przeprowadzenia niż loty orbitalne, w tym na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Warto dodać, że aktualny rekord pułapu lotu balonu stratosferycznego to 53,7 km. W tym locie nie doszło do osiągnięcia stałego pułapu - balon się stale wznosił aż do rozerwania.

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas