Reklama

​Colossus - robot, który walczył z pożarem w Notre-Dame

W walce z ogniem trawiącym katedrę Notre-Dame brał udział nowoczesny robot przeznaczony do gaszenia pożarów w ekstremalnych warunkach - Colossus.

Temperatura wewnątrz katedry była tak wysoka, że strażacy nie mogli podjąć bezpośredniej interwencji. Do akcji musiał wkroczyć Colossus, robot zaprojektowany przez francuską firmę Sharks Robotics. Operowana zdalnie przez wyszkolonego strażaka maszyna ma wąż pożarowy i specjalistyczny sprzęt przydatny podczas tego typu operacji. Robot jest nawet zdolny do przetransportowania poszkodowanej osoby.

Colossus został wprowadzony do akcji w początkowej fazie walki z żywiołem wewnątrz katedry. Sterujący nim strażak mógł skierować strumień bezpośrednio na elementy wymagające natychmiastowego ugaszenia. Pozostali strażacy próbowali zapobiec katastrofie w częściach katedry niemających tak ekstremalnych warunków temperaturowych.

Reklama

Przeczytaj relację dziennikarzy Interii prosto z Paryża

Robot-strażak potrafi przewieźć materiały o wadze jednej tony, jest w pełni odporny nie tylko na ogień i wodę, ale również na promieniowanie. Porusza się z maksymalną prędkością około 10 km/h i może funkcjonować do 10 godzin bez powrotu do bazy.

Colossus - tuż przed wkroczeniem do akcji w Notre-Dame

W ratowaniu katedry wzięło udział ponad 400 strażaków, ale eksperci przyznają, że Colossus był kluczowym elementem całej operacji. Roboty są wykorzystywane przez straż na całym świecie, także w Polsce. Przykładowo, Państwowa Straż Pożarna posiada m.in. roboty rozpoznania chemicznego. Nowoczesne urządzenia wesprą grupy strażaków w realizacji działań ratowniczych w środowiskach, w których występują substancje niebezpieczne dla ludzi. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy