Coraz bliżej paliwa z powietrza

Kanadyjska firma Carbon Engineering jest coraz bliżej opracowania technologii wychwytywania z powietrza dwutlenku węgla i przekształcania go w neutralne paliwo.

Firma Carbon Engineering ma już instalacje pilotażowe, które testują skuteczność opracowanych procesów /Fot. Carbon Engineering
Firma Carbon Engineering ma już instalacje pilotażowe, które testują skuteczność opracowanych procesów /Fot. Carbon Engineeringmateriały prasowe

Do tej pory jednym z głównych problemów dotyczących technologii była skala i koszty. Badania przeprowadzone w 2011 r. wykazały, że koszty przemiany jednej tony węgla w paliwo to kwota rzędu 600 dol. Taka opcja po prostu jest za droga, by można ją stosować na szeroką skalę. Ale firma Carbon Engineering poczyniła duże postępy i teraz cena za tonę dwutlenku węgla to 100 dol. Innowacyjny proces stał się tym samym znacznie bardziej ekonomiczny.

- Wizja Carbon Engineering polega na ograniczeniu skutków zmian klimatycznych poprzez zmniejszenie emisji CO2, a następnie redukcję CO2 obecnego w atmosferze. Nasze czyste paliwo jest w pełni kompatybilne z istniejącymi silnikami, dzięki czemu zapewnia nowe rozwiązania sektorowi transportowemu. Nasza technologia jest skalowalna, elastyczna i demonstrowalna - powiedział Steve Oldman, dyrektor generalny Carbon Engineering.

Innowacyjna technologia działa poprzez wciąganie powietrza do wież chłodniczych, w których dwutlenek węgla wchodzi w kontakt z roztworem wodorotlenku potasu. Powstaje węglan potasu, który po kilku kolejnych zabiegach może być stosowany jako paliwo.

Odkrycie Kanadyjczyków może mieć ogromne znaczenie dla rynku paliw
Odkrycie Kanadyjczyków może mieć ogromne znaczenie dla rynku paliw123RF/PICSEL

Firma Carbon Engineering prowadzi instalację pilotażową od 2015 r. i każdego dnia zbiera około tony węgla. W przyszłości ma być możliwe pozyskanie z nich około 2000 baryłek paliwa.

Nauka BEZ fikcji: Jak przypadek wpływa na życie?Video Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas