Curiosity wyszedł z safe mode, a Opportunity bada diuny

Po trzech dniach przebywania w trybie safe mode Curiosity wrócił do normalnej pracy. Opportunity badał zaś marsjańskie wydmy.

Sondy Curiosity i Opportunity kontynuują badanie Marsa
Sondy Curiosity i Opportunity kontynuują badanie MarsaNASA

10 listopada obsługa Mars Science Laboratory uzyskała potwierdzenie, że łazik Curiosity udanie przeszedł do normalnego trybu pracy. Od 7 listopada znajdował się bowiem w trybie bezpiecznym (safe mode), do którego przeszedł w wyniku nieplanowanego resetu komputera pokładowego. Zdarzenie miało miejsce w trakcie sesji komunikacyjnej z Mars Reconnaissance Orbiter.

Badania naukowe zostaną w wznowione dzisiaj, w czwartek 14 listopada. Jak powiedział Rajeev Joshi, inżynier oprogramowania misji, "kończymy planowanie działań na powierzchni planety na najbliższe dni, i spodziewamy się wznowić podróż do Mount Sharp w tym tygodniu".

Po analizie zebranych danych z 7 listopada zespół nadzorujący łazika był w stanie określić przyczynę powstania takiej sytuacji. Tkwiła ona w istniejącym oprogramowaniu pokładowym, które to spowodowało powstanie uszkodzonego folderu. Gdy 7 listopada katalog został przetworzony przez nową wersję oprogramowania, nastąpiło zresetowanie się komputera. Następnego dnia programistom udało się odtworzyć błąd na platformie testowej. W niedzielę rano przesłano komendy wyłączające tryb bezpieczny.

Opportunity

Trwa podróż łazika MER po zboczu "Solander Point". Robot zachowuje korzystne północne nachylenie, które zapewnia mu dodatkową energię elektryczną w obliczu nadchodzącej zimy. Opportunity natknął się na mały obszar wydm, nazwany "Yellow-Belied Glider". W trakcie sol 3473 (31 października) przejechał 8 metrów w ich kierunku. Drugiego listopada wykonał zdjęcia celu za pomocą mikroskopu obrazującego i ustawił spektrometr APXS do kilkudobowej obserwacji. Piątego listopada (sol 3478) ruszył dalej, wykonując długa, 17 metrową podróż aby ominąć obszar pofalowanego piasku.

Na dzień 5. listopada ogniwa słoneczne generowały 311 Wh energii elektrycznej. Nieprzezroczystość atmosfery tau wynosiła 0,536, a zapylenie ogniw wynosiło 0,491. Przebieg łazika wyniósł 38 530 metrów.

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas