Czy tak wyglądał Neron? Zaskakujący wizerunek rzymskiego tyrana

​Pewien hiszpański artysta - Cesares de Roma - tworzy realistyczne rzeźby najsłynniejszych rzymskich cesarzy, które pokazują, jacy mogli być naprawdę. Jego najnowsze dzieło przedstawia Nerona.

Historia zapamięta Nerona jako masowego mordercę i największego tyrana Rzymu. Nie ma współczesnych zapisów dotyczących Nerona, więc większość tego, co o nim wiemy, jest oparta na rzymskich historykach, Tacycie i Kasjuszu Dionie, żyjących 50 lat po czasach jego panowania.

Zarzuty dotyczące Nerona obejmują morderstwo matki, ciotki, przyrodniego brata, żony, ciężarnej kochanki, a także spalenie Rzymu - a przecież to nie wszystko. Czy właśnie tak może wyglądać twarz mężczyzny, który dopuścił się wszystkich tych czynów?

Trudno stwierdzić, jak dokładny jest wizerunek Nerona stworzony przez hiszpańskiego artystę. Cesares de Roma wzorował się na popiersiach cesarza, które przetrwały do współczesnych czasów, a także tego, jak był przedstawiany na monetach. Artysta korzystał także z biografii Nerona napisanej przez rzymskiego historyka Swentoniusza, mimo że ten urodził się dopiero w 69 r.n.e., już po śmierci cesarza.

Reklama

Swentoniusz opisał go jako szarookiego i uważał go za blondyna. Nie jest jednak wykluczone, że cesarz był rudy. Efekt pracy hiszpańskiego artysty możecie śledzić na jego stronie internetowej i Facebooku. De Roma już pracuje nad Kaligulą.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: neron | rzym cesarza Nerona

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy