DNA syna w mózgu matki

Ciąża jest wielkim wydarzeniem w życiu każdej kobiety, choć naukowcy odkryli, że może je zmieniać w niewyobrażalny do tej pory sposób.

Mikrochimeryzm to powszechne zjawisko
Mikrochimeryzm to powszechne zjawiskomateriały prasowe

Ciąża w zauważalny sposób wpływa na ciało kobiety. Szalejące hormony sprawiają, że zmieniają się jej upodobania żywieniowe, nastawienie psychiczne czy priorytety zawodowe. Teraz okazuje się, że podczas ciąży materiał genetyczny płodu może być przekazany do mózgu matki.

Takie wnioski wyciągnęli naukowcy po przeprowadzeniu autopsji mózgów 59 kobiet w przedziale wiekowym 32-101. Aż w 63 proc. przypadków wykryto obecność materiału genetycznego urodzonych dzieci. Zjawisko to nazywane jest mikrochimeryzmem.

Uczeni nie są jak na razie w stanie odpowiedzieć na pytanie czy obecność obcego DNA miała jakikolwiek wpływ na funkcjonowanie kobiet. Wśród przebadanych kobiet 33 chorowały na Alzheimera, a pozostałym 26 nie doskwierały żadne dolegliwości neurologiczne. Nie wiadomo również czy także DNA córki w trakcie ciąży wędruje do mózgu matki.

Powszechnie uważa się, że nadmierny mikrochimeryzm podnosi ryzyko zachorowania na niektóre odmiany nowotworów i chorób układu immunologicznego. Z drugiej strony jednak, obecność DNA płodu zmniejsza ryzyko powstawania raka piersi u matki.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas