Drugie życie maseczek chirurgicznych - polscy zwycięzcy prestiżowej nagrody
Zakończył się krajowy etap konkursu Nagroda Jamesa Dysona, po raz pierwszy realizowanego w Polsce. Zwycięzcy przygotowali projekt, który dezynfekuje i poddaje recyklingowi zużyte 3-warstwowe maseczki chirurgiczne.
Zadanie konkursowe nie było proste - młodzi wynalazcy musieli stworzyć coś, co realnie przyczyni się do zmiany otaczającego nas świata i naszego życia na lepsze, prostsze i ciekawsze. Zadanie to zostało celowo sformułowane w sposób możliwie szeroki i otwarty, aby zachęcić studentów do mierzenia się z istotnymi problemami, które dostrzegają w codziennym życiu. Wśród 15 zgłoszeń krajowe grono jurorów wybrało zwycięzcę z Polski oraz dwóch wicemistrzów krajowych.
Polskie jury, w którego składzie zasiedli dr Tomasz Łuczyński, Przemysław Pająk i dr Tomasz Różek, jednogłośnie wybrali krajowego zwycięzcę - projekt XTRUDE ZERO, autorstwa studentów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w Edynburgu. Laureaci zaprojektowali dostępną publicznie maszynę, która dezynfekuje i poddaje recyklingowi zużyte 3-warstwowe maseczki chirurgiczne, zamieniając je w polimerowy granulat wielokrotnego użytku. Inspiracją dla autorów do stworzenia XTRUDE ZERO była potrzeba poradzenia sobie z ogromną liczbą zużytych maseczek, trafiających na wysypiska śmieci z powodu pandemii COVID-19. Pomimo tego, że niektóre z firm określiły stosowane w maseczkach chirurgicznych materiały polimerowe jako łatwo poddające się recyklingowi, nie wprowadzono powszechnego rozwiązania, które pozwoliłoby na maksymalizację wydajności tego procesu. XTRUDE ZERO jest skutecznym rozwiązaniem tego problemu. Kluczową cechą naszego wynalazku jest modułowość, dzięki której można go łatwo skalować do ogromnego przedsięwzięcia, maksymalizując w ten sposób liczbę maseczek chirurgicznych poddanych recyklingowi. Pomysł opiera się na technologii, która jest już w powszechnym użyciu (automaty vendingowe), co ułatwia produkcję z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury z drobnymi korektami. Wreszcie, jest rzeczą oczywistą, pelet produkowany przez maszynę wykorzystać można do wyrobu dowolnej części z tworzywa sztucznego - w tym części XTRUDE ZERO, takie jak na przykład nowe pojemniki na pelet - mówią Mike Ryan i Aleksander Trakul, autorzy projektu.
Laureaci otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł oraz możliwość przejścia do ścisłego międzynarodowego finału konkursu Nagroda Jamesa Dysona.
Wicemistrzowie krajowi
W polskiej edycji konkursu Nagroda Jamesa Dysona zostali wybrani również dwaj wicemistrzowie krajowi:
- Autorka wynalazku o nazwie NLC - The New Life Capsule, która zaprojektowała maszynę oczyszczającą ścieki i wykorzystującą je do hodowli mikroalg i grzybów. Kapsuła w unikalny sposób rozwiązuje problemy środowiskowe, techniczne i ekonomiczne. Przede wszystkim reaktor nie wymaga zewnętrznych źródeł energii i dwutlenku węgla, umożliwia także uprawę roślin na obszarach zdegradowanych przez człowieka oraz w innych trudnych warunkach środowiskowych.
- Autor projektu o nazwie Lane Keeping System Dynamic Calibration Device umożliwiający innowacyjne przeprowadzenie dynamicznej kalibracji kamer przednich w nowoczesnych samochodach osobowych wyposażonych w system Asystent Pasa Ruchu. Eliminuje on wady dotychczasowej metody, umożliwiając przeprowadzenie kalibracji podczas mgły, nocy, opadów deszczu, opadów śniegu oraz w przypadku złej jakości oznakowania pasów ruchu.
- Nieustannie zmieniający i rozwijający się świat jest przestrzenią pełną inspiracji dla kreatywnych umysłów. Polscy młodzi wynalazcy udowodnili, że potrafią myśleć nieszablonowo i rozumieją problemy współczesnych społeczeństw. Potwierdziły to liczne zgłoszenia, wyróżniające się innowacyjnymi rozwiązaniami, mającymi na celu zrewolucjonizowanie wybranych obszarów życia. Wybór najlepszych projektów nie był prosty, wśród tylu ambitnych i niecodziennych zgłoszeń. Liczymy, że przyznane wyróżnienia na etapie krajowym wesprą polskich innowatorów w dalszym rozwoju i udoskonaleniu swoich pomysłów i niebawem usłyszy o nich cały świat. Wszystkim zgłaszającym się serdecznie gratulujemy pomysłów oraz trzymamy kciuki na dalszych etapach rozwijania i realizowania prezentowanych projektów - podsumowują jurorzy z Polski.