Elektrownia wyższa od 1 World Trade Center

Najwyższy budynek Stanów Zjednoczonych - Solar Wind Downdraft Tower - powstanie w niewielkim mieście San Luis w Arizonie – czytamy na łamach serwisu Dvice. Czym będzie ta potężna konstrukcja?

Solar Wind Downdraft Tower jest projektem ogromnej "zielonej elektrowni". Zasada jej działania jest dość prosta - na samym szczycie wieżowca będzie rozpylana do postaci mgiełki zimna woda. Gorące i suche powietrze zaabsorbuje wilgoć, przez co stanie się cięższe i opadnie do wnętrza. Przez osiągnięciem dna nabierze znacznej prędkości i wprawi w ruch znajdujące się tam liczne turbiny wiatrowe.

Twórcy projektu szacują, że w czasie najgorętszych miesięcy elektrownia osiągnie moc 1200 megawatów, a więc porównywalną z elektrowniami jądrowymi.  Budowa tego kolosa pochłonie 1,5 mld dol.

Reklama

Projekt ma zielone światło i czeka na realizację. Początkowo zakładano, że wieża będzie miała wysokość 1200 metrów, ale ostatecznie ograniczono ją do 658 metrów. Nie zmienia to faktu, że i tak stanie się najwyższym budynkiem w Stanach Zjednoczonych - nowojorskie 1 World Trade Center (wcześniej Freedom Tower - Wieża Wolności) ma 541 metrów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy