Fizycy chcą skrystalizować światło

​Naukowcy z Princeton University rozpoczęli prace mające na celu... skrystalizowanie światła. Do tej pory udało się już zatrzymać fotony w miejscu.

Okazuje się, że światło można zatrzymać
Okazuje się, że światło można zatrzymać123RF/PICSEL

Krystalizacja światła, czyli zamiana światła w kryształ, to projekt mający na celu stworzenie szczegółowej symulacji zachowania cząstek elementarnych. Takie urządzenie byłoby wręcz bezcenne dla współczesnych fizyków, ponieważ nawet najbardziej zaawansowane komputery nie mogą poradzić sobie z dokładną symulacją wielu zjawisk.

Uczeni z Princeton University chcą opracować system, który będzie bezpośrednio symulował zjawiska kwantowe. Stworzono więc sieć nadprzewodników zawierającą 100 mld atomów działających jak jeden sztuczny atom. Układ umieszczono w towarzystwie zawierającego fotony kabla nadprzewodzącego.

- Sztucznie stworzyliśmy warunki, w których między fotonami dochodzi do silnych interakcji. Doprowadziły one do wystąpienia nowego zachowania światła, podobnego do różnych stanów materii, jak np. płyny czy kryształy. W jednym z trybów światło dosłownie zamarza - powiedział Hakan Tureci, jeden z fizyków biorących udział w badaniach.

Prototyp urządzenia zamrażającego światło jest mały - tylko w dwóch miejscach sztuczny atom wiąże się z nadprzewodzącym kablem. W przyszłości ma zostać zbudowana maszyna z setkami punktów interakcji.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas