Fizycy chcą skrystalizować światło
Naukowcy z Princeton University rozpoczęli prace mające na celu... skrystalizowanie światła. Do tej pory udało się już zatrzymać fotony w miejscu.
Krystalizacja światła, czyli zamiana światła w kryształ, to projekt mający na celu stworzenie szczegółowej symulacji zachowania cząstek elementarnych. Takie urządzenie byłoby wręcz bezcenne dla współczesnych fizyków, ponieważ nawet najbardziej zaawansowane komputery nie mogą poradzić sobie z dokładną symulacją wielu zjawisk.
Uczeni z Princeton University chcą opracować system, który będzie bezpośrednio symulował zjawiska kwantowe. Stworzono więc sieć nadprzewodników zawierającą 100 mld atomów działających jak jeden sztuczny atom. Układ umieszczono w towarzystwie zawierającego fotony kabla nadprzewodzącego.
- Sztucznie stworzyliśmy warunki, w których między fotonami dochodzi do silnych interakcji. Doprowadziły one do wystąpienia nowego zachowania światła, podobnego do różnych stanów materii, jak np. płyny czy kryształy. W jednym z trybów światło dosłownie zamarza - powiedział Hakan Tureci, jeden z fizyków biorących udział w badaniach.
Prototyp urządzenia zamrażającego światło jest mały - tylko w dwóch miejscach sztuczny atom wiąże się z nadprzewodzącym kablem. W przyszłości ma zostać zbudowana maszyna z setkami punktów interakcji.
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.