Fotowoltaika i ogrzewanie elektryczne domu – duet idealny?

Od kiedy można oddawać nadwyżki produkowanej energii do sieci, by odbierać je zimą, gdy dociera do nas mniejsza ilość promieniowania słonecznego, fotowoltaika stała się rozwiązaniem, które cieszy się rosnącą popularnością. Z każdym rokiem spadają również koszty jej instalacji. W połączeniu z kotłem elektrycznym stanowi idealny duet do ogrzewania domu. Jak to działa i na jakie oszczędności możemy liczyć?

Kocioł elektryczny - ekologiczny, ekonomiczny i ogólnodostępny

Kocioł elektryczny wykorzystywany jest do ogrzewania budynków mieszkalnych. Takie urządzenie jest bezobsługowe i ekologiczne - nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery. Kocioł elektryczny co prawda nie jest tańszy w użytkowaniu niż pompa ciepła, ale jego instalacja stanowi o wiele mniejszy koszt. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest dostępność - w przeciwieństwie do gazu czy ciepła systemowego, energia elektryczna dostępna jest w każdym zakątku naszego kraju. Jeśli więc decydujemy się na budowę domku na uboczu, kocioł elektryczny rozwiązuje nasz problem z ogrzewaniem.

Ile kosztuje ogrzanie domu kotłem elektrycznym?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, wszystko zależy od technologii wykonania budynku czy taryfy energetycznej. Na ogrzanie słabo izolowanego budynku mieszkalnego o powierzchni 120 m² trzeba zużyć nawet 24 000 kWh energii rocznie. W domu o tej samej wielkości, ale wykonanym z wykorzystaniem najnowszych technologii minimalizujących straty cieplne zużyjemy już zaledwie 4 200 kWh rocznie. Stawki dostawców energii są zróżnicowane, ale można przyjąć, że średni koszt taryfy dziennej i nocnej wynosi 0,54 zł za 1 kWh. Jeśli zainstalujemy kocioł grzewczy z właściwie dobranym buforem akumulacji ciepła, średni koszt za 1 kWh spadnie nawet do 0,34 zł. Oznacza to, że ogrzanie nowego domu wyniesie nas 1 428 zł rocznie. Już sama ta stawka nie jest przesadnie wysoka, a co się stanie, gdy podłączymy kocioł elektryczny do instalacji fotowoltaicznej?

Kocioł elektryczny połączony z fotowoltaiką

Ogrzewanie elektryczne jak dotąd nie kojarzyło się z oszczędnością. Prąd pobierany z sieci faktycznie generuje wyższe koszty niż ogrzewanie miejskie czy gazowe. Jednak nowoczesny kocioł elektryczny już korzystając z tańszej nocnej taryfy, nie generuje dużych kosztów. Wysokiej jakości kotły elektryczny przeznaczone do współpracy z fotowoltaiką produkuje firma Kospel. W jej ofercie można znaleźć również inne urządzenia pozwalające na zbudowanie wydajnej instalacji grzewczej, m.in. wymienniki, zasobniki oraz zbiorniki buforowe. Czy energia pozyskiwana z promieniowania słonecznego może ogrzewać nasze domy? W polskim klimacie przy instalacji PV 10kWp jesteśmy w stanie uzyskać około 10 000 kWh energii ze słońca rocznie. Przeciętnie na sprzęt RTV i AGD oraz oświetlenie zużywamy 3 000 kWh rocznie, pozostałą energię możemy zatem przeznaczyć na ogrzanie domu i wody. Jak widać, jest jej wystarczająca ilość, by zaspokoić nasze potrzeby w domu budowanym zgodnie z najnowszymi normami o energooszczędności. Tak więc w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną koszty użytkowania kotła elektrycznego można obniżyć niemal do zera.

Dotacje na instalacje

Czysta energia stanowi naszą przyszłość, dlatego rządzący starają się zachęcić nas do jej produkowania i wykorzystywania we własnych domach. W związku z tym powstało parę programów dotujących założenie instalacji fotowoltaicznych oraz kotłów elektrycznych. W nadchodzącym roku wciąż będziemy mogli skorzystać ze środków wydawanych w ramach programu "Czyste powietrze". Z programu możemy skorzystać, gdy zdecydujemy się na wymianę starych i nieekologicznych źródeł ciepła na paliwo stałe. Dotacja może wynieść nawet do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego. Wysokość wsparcia jest uzależniona od dochodów gospodarstwa domowego. Pieniądze można uzyskać nie tylko na wymianę instalacji grzewczej czy montaż instalacji fotowoltaicznej, ale również na termoizolację budynku. W przyszłości program ma być rozszerzony m.in. o dotacje na zakup przydomowych ładowarek do aut elektrycznych.

 

Prezentacja partnera

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy