Gamera II - śmigłowiec napędzany siłą mięśni coraz bliżej rekordu

Gamera II to śmigłowiec skonstruowany przez studentów z University of Maryland. Niezwykła konstrukcja okazała się najlepsza w swojej klasie, ustanawiając kolejny rekord. Sukces studentów został już potwierdzony przez National Aeronautic Association, a konstruktorzy zmodyfikowali swoje dzieło i przygotowują się do następnego rekordowego lotu.

Osiągi latających maszyn zasilanych siłą ludzkich mięśni nie są imponujące. O ile napędzane w taki sposób samoloty mają na koncie widowiskowe sukcesy, jak np. przelot nad kanałem La Manche, to sprawa wygląda znacznie gorzej w przypadku śmigłowców.

Jeszcze w 1980 roku ustanowiono nagrodę Sikorsky Prize. Zdobędzie ją zespół, którego śmigłowiec, wyłącznie dzięki sile mięśni pilota, uniesie się na minutę, osiągając podczas lotu wysokość 3 m. Choć próby trwają od dziesięcioleci, jeszcze nikomu się to nie udało.

Wspomniany śmigłowiec Gamera II ustanowił tutaj rekord, który National Aeronautic Association oficjalnie potwierdziło 9 sierpnia. Maszyna uniosła się i przebywała w powietrzu przez 49,9 s.

Konstruktorzy nie spoczęli jednak na laurach. Śmigłowiec został już przebudowany tak, aby przy kolejnej próbie w końcu dobić do nieosiągalnej do tej pory minuty zawisu. Kratownice, na których znajdują się śmigła, zostały wydłużone o metr, a długość samych śmigieł zwiększono o 70 cm.

Reklama

Wprawdzie waga maszyny wzrosła z tego powodu o około 3 kg, jednak zdaniem konstruktorów zmiana pozwoli na wydłużenie czasu lotu. Pozostaje trzymać kciuki - zdobywcy Sikorsky Prize otrzymają 250 tys. dol., co zapewne przyspieszy rozwój awangardowych latających maszyn.

Łukasz Michalik

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: śmigłowiec | latanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy