Grzyby skolonizowały szwedzki krater uderzeniowy

​Skały szczelinowe występujące w kraterach uderzeniowych są odpowiednim miejscem do kolonizacji przez społeczności mikrobiologiczne. Może być to znacznie powszechniejsze zjawisko, niż mogło nam się wydawać.

Kratery uderzeniowe mogą być kolonizowane przez różne mikroorganizmy
Kratery uderzeniowe mogą być kolonizowane przez różne mikroorganizmy123RF/PICSEL

W nowym badaniu opublikowanym w "Communications Earth & Environment", naukowcy wykazali, że grzyby skolonizowały głębokie części jeziora Siljan w Szwecji - największego krateru uderzeniowego w Europie. Co intrygujące, wydaje się, że grzyby te napędzały produkcję metanu w kraterze.

Nad malowniczym szwedzkim jeziorem Siljan, prawie 400 milionów lat temu uformowała się imponujący krater uderzeniowy o średnicy ponad 50 km. W nowo pozyskanych rdzeniach z odwiertów wykonanych w głębi krateru zespół badaczy znalazł kopalne dowody na istnienie grzybów.

Naukowcy zbadali intensywnie spękane skały i zauważyli w nich drobne włókniste struktury. Po bliższym zbadaniu w laboratorium stało się jasne, że są to skamieniałe szczątki grzybów - organizmów, które mogą przetrwać bez tlenu tych głębokościach.

Względna obfitość różnych izotopów węgla i siarki w minerałach znalezionych w związku z grzybami zasugerowała badaczom, że grzyby były zaangażowane w procesy metanotwórcze i siarczkotwórcze w relacjach z innymi mieszkańcami głębokiej biosfery, czyli bakteriami i archeanami.

Krater Siljan
Krater Siljanmateriały prasowe

- Odkrycia sugerują, że grzyby mogą być szeroko rozpowszechnionymi organizmami rozkładającymi materię organiczną i przeoczonymi symbiotycznymi partnerami dla innych, bardziej prymitywnych mikroorganizmów, tym samym zdolnymi do zwiększania produkcji gazów cieplarnianych w rozległej głębokiej biosferze zamieszkiwanej przez skały - powiedział Henrik Drake z Uniwersytet Linneusza w Szwecji.

Datowanie radioizotopowe maleńkich kryształów kalcytu powstałych po metanie o mikrobiologicznym pochodzeniu ujawniło wiek skamieniałości grzybów na około 39 milionów lat temu. Skolonizowały one krater ponad 300 milionów lat po uderzeniu meteorytu.

- Mikroorganizmy i ich strategie przetrwania w najbardziej nieprzyjaznych środowiskach na Ziemi wciąż nas zaskakują, a tutaj dodajemy kolejny grzybowy element do układanki głębokiej biosfery - podsumował Henrik Drake.

"Teraz wiesz": Czy drzewa śpią? Zaskakujące wyniki badańDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas