Reklama

Jak duża jest nasza galaktyka?

Układ Słoneczny znajduje się w galaktyce o nazwie Droga Mleczna. Jak duży jest ten obiekt i czy we wszechświecie można natknąć się na większe?

Galaktyka to grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu międzygwiazdowego i niewidocznej ciemnej materii. Przeciętna zawiera od kilkuset milionów do kilku bilionów gwiazd. Oprócz pojedynczych słońc galaktyki zawierają także układy oraz mgławice. Rozmiary tych nieprawdopodobnie potężnych tworów wyraża się w latach świetlnych.

Średnica Drogi Mlecznej to około 100 tys. lat świetlnych. Natomiast eliptycznej galaktyki M87 - 980 tys. lat świetlnych. Prawdziwym gigantem jest jednak Galaktyka Herkulesa, której rozmiary opisuje 1,5 mln lat świetlnych.

Astronom i artysta Rhys Taylor stworzył wizualizację, która doskonale oddaje różnorodność kształtów i rozmiarów galaktyk. Można je znaleźć w tym miejscu.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: galaktyka | droga mleczna | Kosmos | planety | gwiazdy

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy