Japonia będzie hodować hybrydy ludzi i zwierząt

Władze Japonii wydały zezwolenie na przeprowadzanie kontrowersyjnych eksperymentów z udziałem hybrydowych zarodków zwierzęco-ludzkich. Chodzi o hodowanie ludzkich organów w organizmach zwierząt, które w przyszłości mogłyby nadawać się do transplantacji.

Chimera człowieka i świni wyhodowana przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis
Chimera człowieka i świni wyhodowana przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davismateriały prasowe

Wiele krajów na całym świecie ograniczyło lub nawet zakazało przeprowadzania eksperymentów na hybrydowych zarodkach, uznając je za nieetyczne. Jednak japoński rząd postanowił nie tylko zalegalizować przeszczepianie zarodków hybrydowych do surogatek, ale także doprowadzać do porodu.

Dzięki uzyskanej zgodzie, japoński biolog Hiromitsu Nakauchi oraz jego zespół z Uniwersytetu Tokijskiego i Uniwersytetu Stanforda będzie mógł pójść o krok dalej w swoich badaniach. Jego pierwsze eksperymenty będą polegały na wstrzykiwaniu ludzkich indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych do zarodków myszy i szczurów, które dzięki modyfikacji genetycznej nie będą mogły wytworzyć trzustki. Zabiegi będą polegały na tym, aby embriony gryzoni wykorzystały ludzkie komórki właśnie do zbudowania tego organu.

Powstałe hybrydy zarodków będą wszczepiane surogatkom, a naukowcy będą obserwować rozwój narządów i mózgów zwierząt przez dwa lata od momentu narodzin. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Hiromitsu Nakauchi będzie ubiegał się o zgodę na przeprowadzenie podobnych eksperymentów z udziałem świń i owiec.

Naukowcy tak naprawdę nie wiedzą, jakie uzyskają rezultaty. Nie wiadomo, czy ludzkie indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste pozwolą zgodnie z planem wyhodować trzustkę lub jakiś inny narząd. Jeśli okaże się, że podczas eksperymentu gryzonie będą w sobie rozwijać np. ludzki mózg, badanie zostanie przerwane.

Hiromitsu Nakauchi chce docelowo zająć się hodowaniem ludzkich narządów w zwierzęcych organizmach na potrzeby transplantacji. Badania będą prowadzone bardzo ostrożnie, a więc miną jeszcze długie lata, zanim naukowiec faktycznie osiągnie swój cel.

Zmianynaziemi.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas