Jezioro w Turcji zmieniło kolor na czerwony

Jezioro Tuz, drugie co do wielkości jezioro w Turcji, zmieniło nagle kolor na czerwony. Choć może się to wydawać zapowiedzią apokalipsy, naukowcy uspokajają, że zaczerwienienie wody zachodzi z powodu zmian sezonowych i odbywa się każdego lata.

Christopher Gobbler z Uniwersytetu Stony Brook w Nowym Jorku od lat studiuje zjawiska zachodzące w środowiskach morskim, a jezioro Tuz - ze względu na zawartość słonej wody - często jest nazywane przez miejscowych morzem. Gobbler stwierdził, że roczna zmiana barwy wody w jeziorze jest spowodowana przez jednokomórkowe algi Dunaliella żyjące w słonej wodzie. Rosną one w sposób niekontrolowany wypierając plankton.
 
Ten ostatni został zresztą zniszczony również ze względu na roczne wahania poziomu wody w zbiorniku. Gdy poziom spada, rośnie procent soli w wodzie. Zdarza się to najczęściej w lipcu lub sierpniu. Wraz z nadejściem mrozów i opadów wzrasta poziom wody i jest odwrotnie - wtedy plankton rozwija się ponownie.
 
Jezioro Tuz nie jest jedynym miejscem na świecie, gdzie woda ma okresowo tak niezwykły kolor. Kolejnym przykładem niech będzie Laguna Colorada w Boliwii. Tam jednak czerwone zabarwienie jest wywołane przez występowanie czerwonych skał osadowych i podobnej pigmentacji miejscowych wodorostów.

Reklama
Zmianynaziemi.pl
Dowiedz się więcej na temat: jezioro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy