Klejnoty ze strukturami wytworzonymi przez mikroorganizmy

W Tajlandii znaleziono nietypowe minerały zwane granatami z wieloma pustymi wewnętrznymi segmentami. Mimo iż obniża to wartość klejnotów, to świadczy o niezwykłym ich pochodzeniu. Za ich powstanie odpowiadają bowiem mikroorganizmy wżerowe.

W tym momencie naukowcy nie wiedzą, jaki rodzaj form życia mógł stworzyć puste sektory wewnątrz granatów. To wciąż tylko hipoteza - nie ma dowodów potwierdzających, że tak faktycznie było. Jeżeli jest ona poprawna, to pierwszy raz, gdy w kamieniach szlachetnych wykryto działalność organizmów żywych.

Te skomplikowane "tunele" tworzą dziwne, nieco chaotyczne wzory, niepasujące do tych powstających w minerałach zgodnie z prawami fizyki. Niewykluczone, że za ich rozwój odpowiada proces chemicznego wietrzenia, ale naukowcy sugerują, że konieczne było tu "zaangażowanie czynnika kontrolującego kierunek". Granaty są odporne fizycznie i chemicznie, co oznacza, że hipoteza o aktywności czynników biologicznych ma sens.

Co ciekawe, w pustych strukturach wewnątrz odnalezionych granatów jest mnóstwo materii organicznej, a metody spektroskopowe wykazały, że jest ona złożona. Niektóre są podobne do kwasów tłuszczowych, takich, które znajduje się w błonach komórkowych różnych organizmów żywych.

Zaburzenie pierwotnej struktury osadów wywołane działalnością organizmów ryjących jest nazywane bioturbacją. Zazwyczaj zachodzi w wyniku działalności małych bezkręgowców, ale możliwa jest także aktywność bardziej złożonych organizmów.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: granaty | mikroorganizmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama