Kompozyt z grafenem ochroni samoloty przed obladzaniem

Żywica epoksydowa z grafenowymi nanowstążkami skutecznie chroni np. łopaty wirników helikopterów oraz skrzydła samolotów przed obladzaniem – dowodzą naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Rice.

Łopata wirnika w testach laboratoryjnych. Fot. Tour Group/Rice University
Łopata wirnika w testach laboratoryjnych. Fot. Tour Group/Rice Universitymateriały prasowe

Z problemem oblodzenia stykamy się dość często. Dotyczy on elektrowni wiatrowych, przewodów wysokiego napięcia, łopat wirników śmigłowców czy skrzydeł samolotów. W ostatnim przypadku używa się specjalnych substancji w celu usunięcia lodu, ale jest to czasochłonne, wiąże się z kosztami i niekorzystnie wpływa na środowisko. Amerykańscy naukowcy mają jednak nieco inne rozwiązanie.

Zamierzają pokrywać takie podatne na oblodzenia elementy żywicą z grafenowymi nanowstążkami. W warunkach laboratoryjnych udowodnili, że topi ona centymetrową warstwę lodu na łopacie wirnika w temperaturze -20 stopni Celsjusza. Wystarczy przyłożyć niewielkie napięcie, aby materiał zaczął się nagrzewać.

Wykazano, że kompozyt pozostaje stabilny nawet w temperaturze 600 stopni Celsjusza. Mało tego, może on chronić statki powietrzne przez wyładowaniami atmosferycznymi - czytamy na łamach serwisu PhysOrg.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas