​Łazik Perseverance i Misja Mars 2020 - krok w stronę kolonizacji Czerwonej Planety

Łazik Perseverance
Łazik PerseveranceNASA
Start rakiety Atlas V z Przylądka Canaveral. Start i jego kolejne etapy przebiegły zgodnie z planem
Start rakiety Atlas V z Przylądka Canaveral. Start i jego kolejne etapy przebiegły zgodnie z planemNASA

Nowy, lepszy Curiosity

Perseverance
PerseveranceNASA

Poszukiwacz życia

Krater Jezero
Krater JezeroNASA
Perseverance
PerseveranceNASA
  • RIMFAX. To Radar Imager for Mars’ Subsurface Experiment, będzie wykorzystywał fale radiowe do badania gruntu pod kołami łazika. Przyrząd będzie robił pomiary co 10 cm wzdłuż trasy łazika i będzie w stanie wyczuć obiekty znajdujące się na głębokości 10 m. Lądownik InSight, obecny już na Marsie, ma sejsmometr, który wypatruje wstrząsów planety, ale RIMFAX pozwoli na zrozumienie wnętrza Marsa.
  • MOXIE. Ludzie będą potrzebowali tlenu na Marsie, nie tylko do oddychania. Aby wystartować z powierzchni Czerwonej Planety i wrócić na Ziemię, konieczne będzie paliwo rakietowe z ciekłym tlenem. Sprowadzenie całej niezbędnej jego ilości z Ziemi nie wchodzi w grę. MOXIE, czyli Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment, będzie pozyskiwać dwutlenek węgla z marsjańskiej atmosfery i zamieniać go w tlen. Instrument wyprodukuje ok. 10 g tlenu na godzinę, co stanowi zaledwie 0,5 proc. tego, co jest potrzebne do uzyskania wystarczających ilości paliwa na potrzeby załogowej misji podczas 26 miesięcy pomiędzy oknami startowymi.
  • Mastcam-Z. To główny zestaw "oczu" łazika. Kamera może obracać się o 360o i przesuwać w górę i dół o 180o, aby podziwiać otaczający krajobraz. Podobnie jak poprzednik umieszczony na łaziku Curiosity, Mastcam-Z będzie w stanie wykonać kolorowe, trójwymiarowe i panoramiczne zdjęcia, aby pomóc naukowcom zrozumieć teren i mineralogię otoczenia. Kamera Mastcam-Z jako pierwsza w historii dysponuje także zoomem.
  • SuperCam. Jak Perseverance będzie szukać śladów starożytnych mikroorganizmów w skałach zbyt odległych, by je dotknąć? Będzie to możliwe dzięki SuperCam, czyli laserowemu spektrometrowi zamontowanemu na "głowie" łazika. SuperCam będzie strzelać laserem do skał z odległości ponad 7 m, odparowując tym samym odrobinę minerałów. Naukowcy przeanalizują wydzielane opary, aby dowiedzieć się, z czego są zrobione skały, bez konieczności fizycznego kontaktu. Laser zmierzy także właściwości marsjańskiej atmosfery i pyłu, aby udoskonalić modele pogodowe.
  • MEDA. Instrument nazywany Mars Environmental Dynamics Analyzer to tak naprawdę mobilna stacja meteorologiczna. Sześć elementów rozmieszczonych w różnych miejscach łazika, będzie mierzyć temperaturę i ciśnienie powietrza, wilgotność względną, promieniowanie oraz prędkość i kierunek wiatru. Narzędzia te będą również analizować właściwości fizyczne marsjańskiego pyłu. Dzięki MEDA możliwe będzie lepsze prognozowanie marsjańskiej pogody, co ma kluczowe znaczenie w kontekście misji załogowych.
  • PIXL, SHERLOC i WATSON. Perseverance został wyposażony w zestaw trzech instrumentów pomiarowych, nazywanych przez naukowców "naramiennymi szkłami powiększającymi". PIXL (Planetary Instrument for X-ray Lithochemistry) będzie wyposażony w aparat fotograficzny, który rozwiąże problem ziaren marsjańskich i pyłu o średnicy mniejszej niż 1 mm. SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman and Luminescence for Organics and Chemicals) będzie wykonywać podobne pomiary za pomocą lasera ultrafioletowego. Z kolei WATSON (Wide Angle Topographic Sensor for Operations and Engineering) będzie robił zdjęcia z rozdzielczością 30 mikrometrów. Instrumenty te będą poszukiwać śladów starożytnych mikrobów zachowanych w marsjańskich skałach i glebie oraz pomogą zdecydować, które skały mają trafić na Ziemię.
Ingenuity
IngenuityNASA