Miliard euro na badania nad grafenem

Unia Europejska zdecydowała się przeznaczyć dotację w wysokości miliarda euro na badania nad praktycznym zastosowaniem grafenu. Dzięki temu możliwe będzie lepsze poznanie najbardziej niezwykłego materiału na świecie.

Grafen to jedna z alotropowych form węgla, o strukturze przypominającej plaster miodu, która wyizolowana została po raz pierwszy w 2004 r. przez grupę brytyjsko-rosyjskich fizyków. Za to odkrycie Andriej Gejm i Konstantin Niosiołow w 2010 r. otrzymali Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki.

Mimo że grafen nie jest materiałem nowym, do dzisiaj nie znaleziono żadnego jego praktycznego zastosowania. By to zmienić, Unia Europejska zdecydowała się wyłożyć ponad miliard euro na badania nad strukturą i praktycznym zastosowaniem materiału.

Warto zaznaczyć, że grafen cechuje się wytrzymałością 300-krotnie większą od stali oraz jest dobrym przewodnikiem ciepła i prądu. Wielu naukowców sugeruje, że materiał ten, zastępując krzem, może znaleźć zastosowanie w elektronice. Dzięki temu miałyby powstać superkomputery o niewyobrażalnej mocy obliczeniowej.

Świat nauki liczy, że grafen wprowadzi elektronikę w XXI wiek.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grafen | elektronika | Węgiel | Fizyka | krzem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy