Mutanty ułatwiają przetrwanie każdego gatunku

Naukowcy doszli do wniosku, że to mutacje zapewniają ciągłość każdego gatunku i ułatwiają ewolucję.

Zespół biologów z University of Washington potwierdził, że mutacje wywierają znaczący wpływ na zdolności adaptacyjne każdego gatunku do zmieniających się warunków środowiska. Oznacza to, że bez mutacji niemożliwe byłoby dostosowanie się do ochłodzenia czy ocieplenia klimatu.

Co ciekawe - mutacje rywalizują ze sobą. Ta, która wygra wyścig i przetrwa w najtrudniejszych warunkach środowiska, ma szansę na utrwalenie u przyszłych pokoleń. Bardzo dobrze widoczne jest to u szczepów bakterii, które z czasem uodparniają się na działanie leków.

Mutacje to nagłe, skokowe zmiany materiału genetycznego, które mogą być dziedziczne. Mutacje są istotne nie tylko dla pojedynczych organizmów, ale i dla całych populacji, gdyż powielają wzorce najlepiej dostosowane do środowiska zewnętrznego.

Odkrycie naukowców może mieć poważne znaczenie także dla człowieka. Biorąc pod uwagę globalne ocieplenie i wyraźne zmiany klimatu, brutalne prawo ewolucji może doprowadzić do sytuacji, w której przetrwają tylko najsilniejsze jednostki - podobnie jak i mutacje.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mutant | ewolucja | gatunki | mutacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy