Na powierzchni księżyca Jowisza może występować słona woda
Naukowcy są prawie pewni, że Europa - księżyc Jowisza – skrywa potężny podziemny ocean. Najnowsze badania pozwalają sądzić, że woda może znajdować się również na jego powierzchni. Pytanie brzmi – skąd mogła się tam wziąć.
Podziemny ocean Europy może znajdować się 100 km pod powierzchnią globu, co praktycznie wyklucza możliwość pobrania próbek. Ostatnie doniesienia pokazują jednak, że słona woda z głębi globu w jakiś sposób wydostaje się na powierzchnię. Świadczą o tym dane zebrane przez teleskop Keck II.
Wynika z nich, że na powierzchni czwartego co do wielkości księżyca Jowisza znajduje się siarczan magnezu, czyli epsomit. Tworzy się on poprzez odparowywanie wód słonych jezior magnezowo-siarczanowych. W przypadku Europy takie wody mogą znajdować się właśnie głęboko pod powierzchnią globu. Oznacza to, że cenne próbki do badań można pobrać z powierzchni Europy - bez konieczności wykonywania bardzo głębokich odwiertów.
- Jeśli nauczyliśmy się czegoś o życiu na Ziemi, to że tam gdzie jest woda w stanie ciekłym, tam jest życie. Nasze oceany są słone i sprzyjają życiu. Może słony ocean Europy to także wspaniałe miejsce do życia - powiedział Kevin Hand z NASA Jet Propulsion Laboratory.