Nadchodzą procesory probabilistyczne - co to oznacza?
Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (DARPA) finansuje badania nad niekonwencjonalnym sposobem analizy danych.
Lekarstwem na dolegliwości współczesnych maszyn będzie projekt UPSIDE, czyli Niekonwencjonalne Przetwarzanie Sygnałów dla Inteligentnego Wykorzystywania Danych. Chodzi w nim o stworzenie podzespołów charakteryzujących się wysoką mocą obliczeniową i niewielkim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Brzmi to nieprawdopodobnie, ale firma Lyric Semiconductor, a właściwie to Analog Devices Lyric Labs, dysponuje pewnym rozwiązaniem.
Lyric Semiconductor, założone sześć lat temu przez Bena Vigoda, opracowało procesor probabilistyczny. Zasada jego działania opiera się na prawdopodobieństwie zer i jedynek na wejściach, wyjściach i bramkach. Taki układ jest kilkadziesiąt razy mniejszy i zużywa do 12 razy mniej prądu od swojego klasycznego odpowiednika. Co ciekawe, zdarza mu się popełniać błędy, ale wprowadzenie odpowiedniej korekcji wyeliminuje problem. DRAPA widzi w nim przyszłość i uważa, że nadeszła odpowiednia chwila żeby go rozwijać.
Procesor probabilistyczny znajdzie zastosowanie nie tylko w technologii wojskowej. Swoje zęby ostrzą na niego także medycyna i astronomia.