Nadchodzi przełom - paliwo z wody morskiej

​Naukowcy z University of Central Florida zaprojektowali pierwszy na świecie materiał zdolny do efektywnego rozszczepiania wody morskiej na tlen i wodór, który może być używany jako paliwo. Jest to kolejny krok w stronę pozyskiwania paliwa wodorowego w celu walki ze zmianami klimatycznymi.

Paliwo z wody morskiej - to może być przełom
Paliwo z wody morskiej - to może być przełom123RF/PICSEL

Innowacyjny nanomateriał do elektrolizy (procesu rozdzielania wody na wodór i tlen) został opisany w czasopiśmie "Advanced Materials". Według współautora badania Yang Yang, nowy materiał "otworzy nowe okno dla efektywnego wytwarzania czystego paliwa wodorowego z wody morskiej".

W ostatnich latach trwa debata na temat opłacalności wykorzystania paliwa wodorowego. Chociaż Elon Musk nazwał ten pomysł "głupim", firmy takie jak Toyota czy BMW rozwijają wizję pojazdów z wodorowymi ogniwami paliwowymi. 

Amerykańscy naukowcy opracowali cienkowarstwowy materiał zawierający nanostruktury na całej swojej powierzchni. Materiał jest wykonany z selenku niklu z dodatkiem żelaza i fosforu. 

Uczeni twierdzą, że nowy materiał jest nie tylko skuteczny w katalizowaniu procesu elektrolizy, ale także wykazuje stabilność i wysoką wydajność wymaganą do stosowania materiału na skalę przemysłową. Materiał był testowany przez ponad 200 godzin i stwierdzono, że zachował on wysoką wydajność i stabilność.

Czy tradycyjne paliwo odjedzie do lamusa?
Czy tradycyjne paliwo odjedzie do lamusa?123RF/PICSEL

Na początku tego miesiąca francuska firma Lhyfe ogłosiła rozpoczęcie testów pierwszej na świecie morskiej elektrowni wodorowej, która będzie wykorzystywać obfite źródło wody w okolicy oraz pobliską turbinę wiatrową.

"Polacy za granicą": Automat wypożyczający parasole i licznik osób w parku. Szanghaj to Chiny w pigułcePolsat Play
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas