Najbardziej niegościnne miejsce na Ziemi
Okazuje się, że w źródłach hydrotermalnych wulkanu Dallol w Depresji Danakil w Etiopii nie są w stanie przetrwać żadne organizmy żywe. Nawet ekstremofile (organizmy potrafiące tolerować skrajnie ekstremalne warunki życia).
Ten piekielny, słony wodny świat jest uważany za najgorętsze niezamieszkałe miejsce na Ziemi. Krajobraz Dallol jest poprzecinany jeziorami hiperkwasowej, hipersalinowej wody zabarwionej intensywną paletą zieleni, żółci, pomarańczy i brązu.
Z daleka wygląda bajecznie, ale gdy się podejdzie, zaczyna być niebezpiecznie. Wulkan Dallol produkuje toksyczne opary, które unoszą się nad powierzchnią wody.Ze względu na ekstremalne warunki panujące w wulkanie Dallol, obszar ten od dawna fascynuje naukowców. Ekspedycja badawcza z 2016 r. miała na celu ustalenie, co - jeżeli w ogóle - jest w stanie zamieszkiwać tak nieprzyjazne, obce środowisko.- To niesamowite, ale wrogie miejsce. Opary chloru paliły nasze drogi oddechowe. Wszelkie żyjące tutaj mikroorganizmy bedą ekstremofilami o dużym znaczeniu dla astrobiologów - powiedział Felipe Gomez z hiszpańskiego Centro de Astrobiologia, szef ekspedycji. Wyniki ekspedycji opublikowano zaledwie kilka miesięcy temu. Naukowcy zdali relację z tego, co według nich było dowodem na istnienie nanometrowych mikroorganizmów zamieszkujących te rejony. Teraz nowe badania prowadzone przez inny zespół naukowców kwestionują to odkrycie.- Odrzucamy ostatnie twierdzenie o występowaniu życia w źródłach hydrotermalnych w wulkanie Dallol. Czy występuje tam życie? Naszym zdaniem - nie. Twierdzenie to jest oparte na połączonych technikach molekularnych i mikroskopowych - powiedziała Jodie Belilla z University Paris-Sud we Francji.Uczeni wykorzystali szereg metod analitycznych do zbadania próbek pobranych z czterech stref w kompleksie hydrotermalnym Dallol w latach 2016-2019. Chociaż wykryto tam obecność archeonów, prawdopodobnie stanowiły one jedynie "zanieczyszczenie".Według najnowszych wyników badań, w systemie źródeł i jezior Dallol nie można znaleźć aktywnego, naturalnie występującego życia.Naukowcy zidentyfikowali dwa środowiska zawierające wodę w stanie płynnym, w których życie prawdopodobnie nie mogłoby się rozwinąć - przynajmniej na Ziemi. Jednym z nich są solanki zdominowane przez magnez, które przyspieszają rozpad komórek. Drugie to pewien toksyczny poziom kombinacji hiperkwasowości i hipersalinowości.Brak dowodów na występowanie ekstremofili w takich warunkach nie oznacza jednak, że nie byłyby one w stanie w nich przetrwać.