Największy na świecie radioteleskop uruchomiony w Chinach
Chińczycy uruchomili olbrzymi radioteleskop, który ma wielkość 30 boisk do piłki nożnej, a jego budowa kosztowała 160 milionów euro.
FAST (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope) znajduje się w chińskiej prowincji Guizhou. Jego czasza składa się z 4450 paneli i ma średnicę 500 metrów. Budowę olbrzymiej konstrukcji rozpoczęto 5 lat temu i zgodnie z planem zakończono w lipcu tego roku.
Jej koszt wyniósł w sumie około 160 milionów euro, ale doliczyć do tego trzeba również koszty relokacji okolicznej ludności, które szacuje się na około 240 milionów euro. Do prawidłowego działania teleskopu, w promieniu 5 kilometrów wymagana jest bowiem cisza radiowa.
- Radioteleskop FAST niesie ze sobą potencjał badawczy, który umożliwi poszukiwanie nowych obiektów w przestrzeni kosmicznej, lepsze zrozumienie genezy wszechświata. Urządzenie przyśpieszy także globalny wyścig o odnalezienie śladów życia poza naszą planetą - powiedział agencji Xinhua Zheng Xiaonian, zastępca departamentu obserwacji astronomicznej w Chińskiej Akademii Nauk.
Największy radioteleskop składający się z jednej czaszy posiadało do tej pory Obserwatorium Arecibo w Portoryko (305 m średnicy), który wykorzystywany jest przez Cornell University we współpracy z amerykańską National Science Foundation. Chiny jednak po raz kolejny udowadniają, że mają ambicję przodować w eksploracji i podbijaniu kosmosu.