Największy wulkan świata

Największa struktura wulkaniczna na naszej planecie znajduje się na dnie Pacyfiku. Pod względem powierzchni ogromny wulkan jest zbliżony do obszaru Wielkiej Brytanii.

Średnica wulkanicznego płaskowyżu wynosi około 625 km, a jego wysokość to 4 kilometry
Średnica wulkanicznego płaskowyżu wynosi około 625 km, a jego wysokość to 4 kilometrymateriały prasowe

Wulkan kryje się na dnie północno-zachodniego Pacyfiku we wnętrzu podmorskiego płaskowyżu o nazwie Tamu. Miejsce to znajduje się 1500 km na wschód od Wysp Japońskich. Średnica płaskowyżu wynosi około 625 km, a jego wysokość to 4 kilometry. Oznacza to, że powierzchnia wulkanu może być większa nawet od masywu Olympus Mons na Marsie, czyli najwyższej znanej góry w Układzie Słonecznym, mierzącej ponad 21 km wysokości.   Wulkan znajduje się w rejonie styku trzech płyt litosfery. Jest więc możliwe, że budujące go skały uformowały się z magmy wydobywającej się z kilku mniejszych wulkanów, położonych w tym samym rejonie. Ostatnie erupcje w strefie płaskowyżu Tamu miały jednak miejsce ponad 140 milionów lat temu.

Istnieje również możliwość, że wulkan, o którym mowa... wcale nie jest największy na Ziemi. Podobne, a nawet większe struktury mogą kryć się także w innych rejonach dna oceanicznego. Trudna dostępność takich miejsc sprawia, że naukowcy mogą jeszcze nie raz dokonać zdumiewających odkryć.

Olympus Mons na MarsieNASA
Nauka BEZ fikcji: Rekordy wielkościINTERIA.TVVideo Brothers
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas