NASA testuje kompozytowe zbiorniki na paliwa kriogeniczne

Amerykańska agencja kosmiczna pomyślnie zakończyła ostatnio testy dużego, zbudowanego z materiałów kompozytowych, zbiornika na paliwa kriogeniczne. W najbliższej przyszłości zbiorniki tego typu będą wykorzystywane do polepszenia osiągów konstruowanych rakiet.

Produkcja kompozytowego zbiornika na paliwo kriogeniczne
Produkcja kompozytowego zbiornika na paliwo kriogeniczneNASA

Paliwa kriogeniczne to skondensowane, schłodzone do postaci ciekłej gazy, które tworzą bardzo efektywne mieszanki paliwowe, wykorzystywane w różnych rakietach. Za przykład mogą tutaj służyć takie rakiety jak: amerykańska Delta IV, europejska Ariane 5 czy japońska H-IIA. Aktualnie wykorzystywane zbiorniki na paliwa rakiet wykonywane są z metali. Zastosowanie kompozytów pozwoliłoby na obniżenie masy oraz kosztu wystrzelenia rakiety. Dla agencji NASA istotne jest więc rozwijanie tego typu technologii, które pozwolą na sprawniejsze przeprowadzenie przyszłych misji eksploracyjnych.

W chwili obecnej planuje się wykorzystanie pierwszego kompozytowego zbiornika na paliwo w zmodyfikowanej wersji górnego stopnia projektowanej obecnie, nowej, amerykańskiej rakiety SLS (Space Launch System). Jak na razie trwają testy nowych konstrukcji. W zakładzie Marshall Space Flight Center agencji NASA od kilku miesięcy przeprowadzane były testy kompozytowego zbiornika o średnicy 2,4 m. Polegały one przede wszystkim na wystawianiu zbiornika na towarzyszące normalnej pracy temperaturę i ciśnienie.

Cryogenic Tank Manufacturing, Development, and Testing

Aktualnie firma Boeing oraz agencja NASA pracują nad stworzeniem nowego, większego (o średnicy 5,5 metra) kompozytowego zbiornika. Działania te pozwalają przede wszystkim na udoskonalanie metod produkcji tego typu obiektów. W dalszej kolejności zbudowany zostanie także kompozytowy zbiornik o docelowej średnicy (8,4 metra). Firma Boeing posiada odpowiednio duże doświadczenie w produkcji większych kompozytowych elementów, tymczasem agencja NASA może je przetestować w odpowiedni sposób w swoich zakładach.

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas