Niesamowity XC-120 Packplane - eksperymentalny samolot z lat 50.

Packplane to maszyna, która ma stałe miejsce na wszelkich listach najdziwniejszych konstrukcji lotniczych. Konstruktorzy tego samolotu wpadli na niezwykły pomysł, w jaki sposób usprawnić transport lotniczy. Co wymyślili?

XC-120 Packplane
XC-120 Packplanemateriały prasowe

Inspiracją dla projektantów tej konstrukcji był pomysł, by ładunek przewozić nie wewnątrz, ale na zewnątrz samolotu. Miał do tego służyć pojemnik, przypominający wielki kontener z aerodynamicznymi owiewkami i własnym podwoziem. (o największym kontenerowcu świata możecie przeczytać w artykule "Matz Maersk Triple E - tak wygląda budowa największego statku świata").W czasie lotu kontener miał znajdować się bezpośrednio pod kadłubem maszyny. Po wylądowaniu mógł być odczepiany, a samolot miał możliwość, by natychmiast startować do kolejnego lotu lub zabrać przygotowany wcześniej, następny pojemnik z ładunkiem bez czasochłonnego oczekiwania na wy- i załadunek.

Nie była to nowa idea. Nad podobnym rozwiązaniem pracowali w czasie wojny konstruktorzy z niemieckiej firmy Fieseler, którzy zaprojektowali transportowiec Fi 333. Niemiecki projekt nie doczekał się jednak realizacji.

Co nie udało się Niemcom, zrobili Amerykanie, którzy na podstawie modelu Fairchild C-119 Flying Boxcar, opracowali kolejny, znacznie dziwniejszy. Samolot XC-120 Packplane przypominał albo płaszczkę (bez ładunku), albo autobus z doczepionymi skrzydłami. Niestety, skończyło się na zbudowaniu w 1950 roku tylko jednego, latającego egzemplarza.

Łukasz Michalik

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas