Nowe postanowienia ICAO zapobiegną kolejnym zniknięciom samolotów

10 marca, w 2. rocznicę zaginięcia samolotu pasażerskiego Malaysia Airlines (lot MH370), Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) wydała nowe rozporządzenia mające zapobiec takim zdarzeniom w przyszłości.

Rada ICAO przyjęła nowe przepisy jako poprawki do załącznika numer 6 Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, który traktuje o eksploatacji statków powietrznych.

Pierwszy dotyczy wyposażenia samolotu w urządzenie, które będzie wysyłać informacje o położeniu maszyny w przypadku wystąpienia sytuacji wyjątkowych. Ma ono działać w pełni autonomicznie i wysyłać dane co najmniej raz na minutę.

Kolejny przepis zakłada umieszczenie na pokładzie urządzenia, które będzie rejestrować przebieg lotu i przechowywać zapis tak długo, jak będzie to konieczne.

Reklama

Trzecia zmiana polega na wydłużeniu czasu rejestrowania przeprowadzanych w kokpicie rozmów do 25 godzin.

Zmiany są konieczne. Szczególnie takie, które umożliwią śledzenie samolotu w czasie rzeczywistym, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje.

Dobitnie pokazuje to tragedia lotu MH370. Samolotem Boeing 777-200ER linii Malaysia Airlines, który zaginął nad Morzem Południowochińskim, leciało z Kuala Lumpur do Pekinu 227 pasażerów i 12 członków załogi.

Wiele osób, szczególnie rodzin pasażerów, wciąż mimo to wierzy, że ich bliscy żyją, a maszyna została uprowadzona.

Poszukiwania wraku trwają już dwa lata. W różnych miejscach świata pojawiają się szczątki, które mogą być fragmentami utraconego Boeinga 777, ale wciąż niczego nie udało się ustalić.

Wciąż nie odnaleziono śladu po samolocie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lotnictwo | samolot pasażerski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy