Nowy najlżejszy materiał na świecie to chiński aerożel
Nowy aerożel stworzony przez chińskich naukowców ma gęstość mniejszą niż hel i tylko dwa razy większą od wodoru. Tym samym jest to najlżejszy materiał na świecie.
Chociaż pierwszy aerożel został stworzony już w 1931 r., to dopiero przez ostatnie lata nastąpiła prawdziwa rewolucja w jego produkcji. Wszystko za sprawą grafenu, który pozwolił na uzyskanie tworzyw o niewyobrażalnej gęstości.
Nowo koronowany król to aerożel stworzony przez zespół Gao Chao z chińskiego Uniwersytetu Zhejiang, którego gęstość wynosi zaledwie 0,16 mg/cm3. Jest to wynik lepszy od dotychczasowego lidera, którym był aerografit z gęstością na poziomie 0,18 mg/cm3.
Innowacyjny aerożel zbudowany jest z trójwymiarowej siatki grafenu, która uzyskana została w procesie liofilizacji, czyli jednej z metod suszenia zamrożonych substancji. W efekcie otrzymano materiał, który jest zarówno zwarty, jak i elastyczny, a po kompresji powraca do swojego pierwotnego kształtu. Aerożel może także wchłonąć 900-krotność swojej wagi.
- Może pewnego dnia, gdy nastąpi wyciek ropy, będziemy mogli wykorzystać tę substancję do błyskawicznego wchłonięcia powstałej plamy. Aerożel może być w tym przypadku bardzo pomocny - powiedział Gao.
Naukowcy badają inne potencjalne zastosowania nowatorskiego materiału i mają nadzieję, że będzie można wykorzystać go również do produkcji elektroniki.