Nowy stan materii kwantowej

Naukowcy zaobserwowali nowy stan materii w skali kwantowej. Powstaje on, gdy elektrony zbijają się ze sobą.

Ruch jest kluczem do opisu nowego kwantowego stanu materii. Gdy do półprzewodnika lub metalu przykłada się prąd elektryczny, elektrony znajdujące się w ich wnętrzu zwykle poruszają się powoli i w jednym kierunku. Nie dotyczy to jednego specjalnego rodzaju medium zwanego przewodnikiem balistycznym, w którym ruch jest szybszy i bardziej równomierny.

Nowe badanie pokazuje, jak w bardzo cienkich przewodnikach balistycznych elektrony się grupują, tworząc nowy stan kwantowi materii utworzonej wyłącznie z przyspieszających elektronów.

- Normalnie elektrony w półprzewodnikach lub metalach poruszają się i rozpraszają, a ostatecznie dryfują w jednym kierunku, jeżeli przyłoży się napięcie. Ale w przewodnikach balistycznych, elektrony poruszają się bardziej jak samochody na autostradzie. To odkrycie pokazuje, że kiedy elektrony są przyciągane, mogą tworzyć skupiska dwóch, trzech, czterech i pięciu cząsteczek, które dosłownie zachowują się jak nowe typu molekuł - powiedział fizyk Jeremy Levy z Uniwersytetu w Pittsburghu.

Opisany przewodnik balistyczny został wykonany z glinianu lantanu i tytanianu strontu. Kiedy naukowcy zmierzyli poziomy przewodnictwa, odkryli, że podążają za jednym z najbardziej znanych wzorców w matematyce - trójkątem Pascala. Wraz ze wzrostem przewodnictwa wzrósł on zgodnie ze wzorem pasującym do jednego z rzędów trójkąta Pascala, zgodnie z kolejnością 1, 3, 6, 10, itd.

Według naukowców, łączenie się elektronów jest podobne do tego, jak scalają się kwarki, tworząc neutrony i protony. Elektrony w nadprzewodnikach również mogą się łączyć w pary, aby koordynować swój ruch.

Nowe odkrycia mogą nauczyć nas więcej o stanie splątanym, co z kolei będzie oznaczać przełom w budowie komputerów kwantowych.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fizyka kwantowa | Cząstki elementarne | stan materii | komputery
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy