​Objawy zbliżającej się śmierci

Śmierć bliskiej osoby jest jednym z najtrudniejszych zdarzeń, z jakimi trzeba się zmierzyć. Istnieją jednak znaki, które mogą wskazywać, ze ktoś jest w ostatnich dniach swojego życia. Jakie?

Może się wydawać, że w większości przypadków śmierć nadchodzi niespodziewanie. Istnieją jednak oznaki świadczące o tym, że dana osoba zbliża się do swoich ostatnich dni, co może być szczególnie ważne dla osób starszych lub cierpiących na nieuleczalną chorobę.

Według National Institute of Aging (NIA) będącego częścią Narodowego Instytutu Zdrowia USA (NIH) istnieje kilka oznak, że zbliża się kres osoby starszej lub z nieuleczalną chorobą. 

Jednym z najczęstszych objawów jest duszność, czyli brak tchu, który często jest opisywany jako "głód powietrza". Istnieją również oznaki psychiczne, które mogą świadczyć o zbliżającej się śmierci. Najpowszechniejsze z nich to zwiększone poczucie niepokoju lub depresja. Osoba taka może również być bardziej zmęczona i odczuwać wysoki poziom "senności".

Innym z ważnych czynników jest także obniżona świadomość tego, co dzieje się w otoczeniu. Wreszcie, przychodzi "świadoma" odmowa jedzenia i picia oraz utrata apetytu, która świadczy o tym, że koniec życia jest blisko.

W raporcie NIA czytamy na temat objawów zbliżającej się śmierci:

Każdy z tych objawów, występujący samodzielnie, nie jest oznaką śmierci, ale dla osoby starszej lub kogoś z poważną chorobą, mogą one sugerować, że stan zdrowia drastycznie się pogarsza. Ponadto, gdy osoba jest bliżej śmierci, ręce, ramiona, stopy lub nogi mogą być chłodne w dotyku. 

Reklama

Niektóre części ciała mogą stać się ciemniejsze lub niebieskawe. Oddech i tętno mogą zwolnić. W rzeczywistości, może się zdarzyć, że oddech osoby staje się nienormalny, znany jako oddech Cheyne'a-Stokesa. Niektórzy ludzie słyszą "grzechotanie śmierci", głośny oddech, który wydaje bulgoczący lub grzechoczący dźwięk. 

Klatka piersiowa przestaje się poruszać, powietrze nie wychodzi z nosa i nie ma pulsu. Oczy, które są otwarte, mogą wydawać się szkliste.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nie żyje | objawy śmierci | starość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy