Odkryto największy kanion na Ziemi

Naukowcy z Uniwersytetu w Durham przekonują, że odkryli największy na świecie kanion. Problem polega na tym, że znajduje się on kilka kilometrów pod lodową pokrywą Antarktydy.

Na bazie zdjęć satelitarnych oraz danych z georadarów oszacowano, że kanion ma ponad 100 km długości i 1 km głębokości. To jednak nie wszystko, ponieważ łączy się on z wieloma innymi kanionami. Wszystkie znajdują się pod kilkukilometrową warstwą lodu i są niezwykle stare. Powstały prawdopodobnie zanim Antarktyda znalazła się w rejonie bieguna południowego.

Naukowcy twierdzą, że powierzchnia zajmowana przez kaniony jest większa od powierzchni Wielkiej Brytanii, ale z uwagi na niezwykle grubą pokrywę lodową trudno stwierdzić, co się tam znajduje.

Reklama

- W rzeczywistości o podłożu skalnym Antarktydy wiemy mniej niż o powierzchni Marsa. Jeśli jednak uda nam się lepiej poznać ukryty głęboko pod lodem krajobraz, to lepiej rozumiemy, jak pokrywa lodowa reaguje na zmiany klimatu - powiedział dr Stewart Jamieson, główny autor badań.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kanion | Antarktyda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy