Odkryto nową cząstkę elementarną
Naukowcy odkryli nową niesamowitą cząstkę elementarną, należącą do egzotycznej rodziny tetrakwarków. Cząstka oznaczona jako X(5568) została odkryta w Tevatronie należącym do Fermilabu.
Tetrakwarki są zbudowane z czterech kwarków, co czyni je wyjątkowymi. Większość występujących w przyrodzie cząstek elementarnych tworzą albo trzy kwarki (protony i neutrony), albo tylko dwa.
Tetrakwark X(5568) został znaleziony w ramach eksperymentu DZero dzięki danym zebranym w Tevatronie, kołowym akceleratorze Fermilabu, który został zamknięty w 2011 r.
- Na początku nie wierzyliśmy, że to nowa cząstka. Dopiero po wykonaniu wielokrotnych kontroli krzyżowych zaczęliśmy wierzyć, że odnotowanego przez nas sygnału nie można wytłumaczyć tłem lub innymi znanymi sposobami. To dowód, że mamy do czynienia z nową cząstką - powiedział Dmitri Denisov, rzecznik DZero.
Istnieje sześć typów kwarków: górny, dolny, dziwny, powabny, piękny i prawdziwy, a każdy z nich ma swoją antycząstkę. Ten pakiet 12 podstawowych cząstek tworzy setki nowych kombinacji cząstek. Kombinacje te zwane barionami występują zwykle w dwóch postaciach: hadronów (zbudowane z trzech kwarków) i mezonów (kwark i antykwark). W ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowano kilka kandydatów do miana tetrakwarków, a w 2015 r. w CERN wykryto nawet pentakwark. Co ciekawe, kwarki nie mogą występować w stanie pojedynczym.
Tetrakwarki nie występują w przyrodzie, ale pierwszy przedstawiciel tej rodziny został stworzony 8 lat temu. Ich istnienie nie narusza praw fizyki, choć naukowcy wciąż nie rozumieją w pełni natury kwarków. Tetrakwark X(5568) jest zbudowany z kwarków: górnego, dolnego, dziwnego i pięknego.
Tetrakwarki są znacznie cięższe od hadronów i mezonów, więc ich wytwarzanie wymaga większych nakładów energii. Przyszłe akceleratory cząstek najprawdopodobniej będą w stanie wychwytywać jeszcze więcej tetrakwarków.