Odkryto pierwszą kometę bez ogona
Astronomie zidentyfikowali w Układzie Słonecznym nietypowy obiekt. Jest nim kometa, która praktycznie nie posiada charakterystycznego dla siebie warkocza. Jak twierdzą uczeni, odkrycie może pozwolić wyjaśnić, jak właściwie powstał nasz system gwiezdny oraz Ziemia.
Kometa C/2014 S3 (PANSTARRS), określana również jako "Manx" (rasa kotów bez ogona), jest pierwszym takim ciałem niebieskim, jakie udało się wykryć. Jej ogon jest niemal niewidoczny, co oznacza, że zawiera w sobie bardzo niewielkie ilości lodu. Obiekty tego typu zwykle są bogate w lód, który paruje wraz ze zbliżaniem się do gwiazdy, tworząc typowy dla komet warkocz.
Badacze wskazują, że pochodząca z Obłoku Oorta Manx przypomina bardziej kamienną asteroidę niż kometę. Ustalono już jej przybliżoną orbitę - jedno okrążenie wokół Słońca może zajmować jej aż 860 lat. Teraz naukowcy zastanawiają się, jak wiele bezogonowych komet może znajdować się w Obłoku Oorta.
Podejrzewa się że ciała niebieskie tego typu, biorąc pod uwagę ich strukturę, mogły być budulcem Ziemi lub innych planet skalistych. Na dzień dzisiejszy naukowcy kierują w tym temacie jedynie przypuszczeniami, gdyż jest to pierwsza taka kometa, jaką udało się zidentyfikować.