Odnaleziono kompletną czaszkę mastodonta pirenejskiego

Kilka lat temu francuski rolnik trafił na niezwykłe znalezisko na swoim polu u podnóży Pirenejów. Okazało się, że to gigantyczna skamieniałość, którą w obawie przed najazdem paleontologów ukrył, zamiast przekazywać instytucjom rządowym. Po trzech latach zdecydował się pokazać ją światu.

Mastodonty były większe od współczesnych słoni
Mastodonty były większe od współczesnych słoniWikipedia

Francuz skontaktował się z Muzeum Historii Naturalnej w Tuluzie, które wysłało swoich przedstawicieli. Naukowcy byli w szoku, gdy zobaczyli skamieniałość.Okazało się, że francuski rolnik znalazł w 2014 r. pierwszą w historii kompletną czaszkę pirenejskiego mastodonta znanego jako Gomphotherium pyrenaicum. Pirenejskie mastodonty były dużymi zwierzętami przypominającymi słonie, które przemierzały Europę 3-11 mln lat temu. Prawdopodobnie miały ok. 3 m wysokości i ważyły ok. 5 ton. W przeciwieństwie do dzisiejszych słoni, mastodonty miały cztery kły, każdy o długości ok. 80 cm. Dwa wystawały z górnej szczęki, a pozostałe dwa były wysuwane z dolnej szczęki. Ta druga para była wykorzystywana do wykopywania korzeni.Istniały różne gatunki mastodontów, które powstały w Ameryce Północnej, zanim przeszły do Afryki, Europy i Azji miliony lat temu. Skamieliny zwierząt odnaleziono w wielu miejscach na świecie, w tym w Niemczech, Kenii i Pakistanie. Ostatnie mastodonty wymarły ok. 11 700 lat temu.

Kompletna czaszka mastodonta pirenejskiego /Fot. Musee d'Histoire Naturelle de Toulouse materiały prasowe

Do tej pory mastodont pirenejski miał dość ubogi zapis kopalny - kilka zębów znaleziono w 1857 r. i to właściwie wszystko. Teraz naukowcy mają kompletną czaszkę.

Nauka BEZ fikcji: Kto skorzystał na wyginięciu dinozaurów?INTERIA.TVVideo Brothers
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas