Odtworzono wygląd psa sprzed 4000 lat
Po raz pierwszy technologia rekonstrukcji twarzy ujawniła wygląd neolitycznego psa, który żył około 4000 lat temu.
Czaszka psa została znaleziona w Cuween Hill Chambered Cairn w szkockim archipelagu Orkadów. Czterokomorowy kopiec został zbudowany między 3000 a 2400 r.p.n.e. i stanowi on doskonały przykład neolitycznego grobowca wykorzystywanego do starożytnych pochówków przez niektóre z najwcześniejszych społeczności rolniczych w regionie. W 1901 r. z kopca wydobyto 24 czaszki psów i kotów oraz co najmniej 8 ludzi.
W kolejnych dziesięcioleciach nowe technologie, takie jak datowanie radiowęglowe, wykazały, że kości psa zostały umieszczone w grobowcu ponad 500 lat po powstaniu kopca. To oznacza, że psy odgrywały ważną rolę w starożytności i rytualnych pochówkach.
- Tak jak dzisiaj psy są cenionymi zwierzętami domowymi, zajmowały one ważne miejsce w neolitycznych Orkadach. Szkolono je jako zwierzęta strażnicze. Być może były wykorzystywane przez rolników do pomocy w wypasie owiec - powiedział Steve Farrar, szef zespołu badawczego.
Naukowcy dokonali rekonstrukcji pysku jednego z psów na podstawie czaszki znalezionej na Orkadach. Stworzyli realistyczny model głowy, mięśni, skóry i sierści psa, a następnie wykonali go dzięki technologii druku 3D. Prawdopodobnie był to pies wielkości zbliżonej do współczesnego collie.
Jest to pierwsza próba odtworzenia wyglądu zwierzęcia z czasów neolitu.