Odwrócony bieg czasu - skutek przed przyczyną

Świat kwantów jest jeszcze dziwniejszy niż nam się do tej pory wydawało. Okazuje się, że mogą występować w nim sytuacje, w których przyczyna jakiegoś zdarzenia jest zarówno jego skutkiem.

W świecie makro skutek nigdy nie może wystąpić przed swoją przyczyną. Naukowcy z Uniwersytetu w Wiedniu po raz kolejny dowiedli, że mechanika kwantowa rządzi się swoimi prawami.

Jako zobrazowanie zaistniałej sytuacji badacze użyli najprostszej analogii:

Alicja wchodzi do pokoju, w którym jest kartka z wiadomością. Po jej przeczytaniu wymazuje jej treść i zapisuje swój własny przekaz. Bob wchodzi do tego samego pokoju, ale w innym czasie. Robi to samo - czyta wiadomość z kartki, wymazuje ją i pisze swoją własną. Jeżeli Bob wejdzie do pokoju po Alicji będzie w stanie odczytać co ona napisała - ale Alicja nie będzie mogła odczytać wiadomości Boba.

Reklama

W świecie kwantowym występuje zjawisko zwane superpozycją. Jest to stan, w którym obiekt może być w dwóch różnych miejscach jednocześnie. Teraz udowodniono, że także zdarzenia występujące w czasie mogą znajdować się w pewnego rodzaju superpozycji. W odniesieniu do przedstawionego przykładu: Alicja wchodzi do pokoju przed Bobem i zostawia dla niego wiadomość oraz jednocześnie Bob wchodzi do pokoju przed Alicją i zostawia swoją wiadomość.

W świecie rządzonym przez mechanikę kwantową, zwykły ciąg przyczynowo-skutkowy nie jest tak powszechny jak w skali makro. Naukowcy nie wiedzą jednak czy takie sytuacje występują w przyrodzie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mechanika kwantowa | Fizyka | podróże w czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy