Ograniczanie budżetu NASA naraża Ziemię na niebezpieczeństwo

NASA ostrzega, że jej obecny budżet jest niewystarczający do skutecznego wyszukiwania i śledzenia obiektów, które mogą zagrozić naszej planecie.

Na obecnym poziomie finansowania NASA nie jest w stanie dać Ziemi skutecznej ochrony. Członkowie kongresu zostali ostrzeżeni, że to "modlitwa może być ostatnią formą obrony" jeśli pokaźnych rozmiarów głaz zostanie zauważony na 3 tygodnie przed kontaktem z naszą planetą. NBC News donosi, że budżet agencji ma zostać zwiększony czterokrotnie, ale to wciąż za mało.

John Holdren - doradca naukowy Białego Domu - wskazuje na jeden z najważniejszych problemów, z jakimi boryka się obecnie NASA - wykrywanie asteroid ukrytych w blasku słońca. O tym, jak ważne jest to zagadnienie, przekonali się niedawno Rosjanie.

Reklama

- Skała nadleciała z kierunku, w którym nie mogą patrzeć nasze teleskopy, nie możemy patrzeć pod słońce - powiedział  Holdren. NASA potrzebuje teleskopu kosmicznego, który z odpowiedniej pozycji mógłby dostrzec to, czego nie widzą wykorzystywane obecnie narzędzia. Budową takiego obiektu - Teleskopu Kosmicznego Sentinel  - zajęła się organizacja non-profit. Ten będzie gotowy najwcześniej w 2017 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | asteorida | budżet | teleskop kosmiczny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama