Orbity ponad 100 tysięcy planetoid na jednej animacji

Jak wygląda ruch ponad 100 tysięcy planetoid w obszarze do orbity Jowisza? Animacja wykonana przez Sloan Digital Sky Survey prezentuje te obiekty i dzieli je na kilka głównych rodzin planetoid.

Wizualizacja planetoid Pasa Głównego oraz trojańczyków.
Wizualizacja planetoid Pasa Głównego oraz trojańczyków.materiały prasowe

Obszar pomiędzy Marsem a Jowiszem to wyjątkowe miejsce w naszym Układzie Słonecznym, w którym znajduje się Pas Planetoid. Obecnie szacuje się, że liczebność planetoid większych od 1 km w tym pasie jest bliska 2 milionów. Jednocześnie, „tuż za” Pasem Planetoid krążą planetoidy trojańskie, najczęściej znajdujące się około 60 stopni przed i za Jowiszem w jego ruchu orbitalnym. Niektórzy astronomowie uważają, że trojańczyków może być więcej niż obiektów w Pasie Planetoid.

Painted Stone: Asteroids in the Sloan Digital Sky Survey, by Alex Parker


Amerykański program przeglądu nieba o nazwie Sloan Digital Sky Survey (SDSS) obserwuje także planetoidy. Powyższa animacja prezentuje ponad 100 tysięcy obiektów z Pasa Planetoid oraz trojańczyków, których orbity są znane z dużą precyzją. W animacji zastosowano następujące kolory: zielony, odpowiadający planetoidom z rodziny Westa, niebieski, związany z planetoidami typu C (najliczniejsza grupa planetoid) oraz czerwony, czyli trojańczyków Jowisza. Na animacji zaprezentowano także w formie okręgów średnie odległości planet wewnętrznych i Jowisza od Słońca.

Animacja zdaje się sugerować, że trojańczyków jest mniej od obiektów w Pasie Planetoid. Tak prawdopodobnie nie jest – duża część trojańczyków nie została jeszcze wykryta, gdyż wydaje się, że są to ciemniejsze obiekty od tych z Pasa Planetoid. Z uwagi na duży postęp w technikach związanych z detekcją obiektów astronomicznych, można się spodziewać dużej ilości odkryć trojańczyków w najbliższych kilku latach. Na koniec warto dodać, że Pas Planetoid dziś stanowi jedynie około 0,1 proc. swej pierwotnej populacji. Za „zniknięcie” reszty jest odpowiedzialny Jowisz.

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas